Körfez'in altın kamyonları 'Küçük Susurluk'ta çıktı

Dinar'da önceki gün meydana gelen Susurluk benzeri kazada hurdaya dönen cipten esrarengiz çek ve senetler çıktı. Biri 27 milyon, diğeri 64 milyon dolarlık Riyad Bank antetli senetlerde ilginç bir not bulundu.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

AFYONKARAHİSAR - Dinar'da önceki gün meydana gelen Susurluk benzeri kazada hurdaya dönen cipten esrarengiz çek ve senetler çıktı. Biri 27 milyon, diğeri 64 milyon dolarlık Riyad Bank antetli senetlerde ilginç bir not bulundu. Suudi Arabistan vatandaşı Mahmut El Yusuf Muhammet tarafından yazılan senetlerde, "Gold (altın) kamyonlarını Körfez Savaşı sırasında, Amman'da Abdullah El Havas'a teslim etmem gerekirdi. Gold kamyonlarının teslim edilmemesi yüzünden oluşan yukarıda yazılı olan miktarı ödemeye söz veririm" ibaresi var.
Afyonkarahisar-Dinar karayolunda önceki gün saat 03.40'ta bir kamyonla çarpışan cipte 31 yaşındaki Hüseyin Mert, 56 yaşındaki emekli başkomiser Mehmet Şanlı, 41 yaşındaki Turan Balık ile Zekeriya Kocagöz ölmüştü. Cipte bir Glock, iki Baretta, bir Heckler Koch tabanca ve biber gazı bulunmuştu. Cipte araştırma yapan jandarma ekipleri ilginç ipuçlarına ulaştı. Ölenlere ait dört silahın da mermilerin namluya sürülü olduğu fark edildi. Güvenlik güçleri, araçtaki dört kişinin bir olay yüzünden tartışıp silahlarını birbirlerine çekmeleri sonucu kazanın meydana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde dururken, bir başka iddia daha araştırılıyor: Cip, takipteki bir aracın sıkıştırması sonucu kaza yaptı.
Saynur Tarım Ürünleri
Cipten çıkan iki senet de kafaları karıştırdı. 26 Aralık 1994 tarihi taşıyan ve Riyad Bank antetli biri 27 milyon, diğeri 64 milyon dolarlık iki senetin Suudi Arabistan vatandaşı Mahmut El Yusuf Muhammet tarafından Saynur Tarım Ürünleri İhracat ve İthalat Sanayi Ltd. Şirketi adına yazıldığı belirlendi. Senetlerin üzerine iliştirilen Arapça not şöyle:
"Allah'ın adıyla bu belgeyle beyan ederim ki, gold (altın) kamyonlarını Körfez Savaşı sırasında Amman'da Abdullah El Havas'a teslim etmem gerekirdi. Ben teslim etmedim. Gold kamyonlarının teslim edilmemesi yüzünden oluşan yukarıda yazılı olan miktarı ödemeye söz veririm. Ben ölürsem, benim eşim ve oğullarım bu parayı ödeyeceklerdir. Benim eşim ve oğullarım hiçbir şekilde ödeme koşullarının dışına çıkmadan ödeyeceklerdir. Ayrıca Abdullah El Havas hakkında yaptığım şikâyet geçersizdir. El Havas'la ilgili tüm şikâyetleri geri çekiyorum."
Ele geçirilen çeklerden Seyfettin Taş'ın yazdığı 20 bin YTL'lik ve İbrahim Demirhan'ın yazdığı 17 bin YTL'lik çekler dikkat çekti. Banka dekontlarından da toplamda 89 bin avronun uluslararası bir bankaya havale edildiği belirlendi. Jandarma ayrıca, Lara'daki bir plajın işletme ortağı olarak gözüken Turan Balık adına 26 Nisan 2007 tarihinde açılan hesaba, aynı gün 50 bin YTL para girdiğini tespit etti.
'Özel harekât dereceleri var'
Kazada ölenlerden emekli başkomiser Mehmet Şanlı, İstanbul Kazlıçeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi. Şanlı'nın tabutu Türk bayrağına sırıldı. Atilla Şanlı, ağabeyinin bilgisayar parçaları satan bir şirketin sahibi olduğunu söyledi ve "12 Eylül sonrasında kurulan özel harekâttaki başarılarıyla almış olduğu dereceleri, nişanları size gönderebilirim" dedi.
Cenaze törenlerinde ilginç simalar
Milli futbolcu Emre Belözoğlu da cenaze namazı sırasında camiye geldi. Belözoğlu, bir süre sonra gözden kayboldu.
Turan Balık da dün Trabzon'un Of ilçesine bağlı Çataldere Köyü'nde toprağa verildi. Cenazeye eski Trabzonspor Başkan Yardımcısı İbrahim Hacıosmanoğlu ile bazı kulüp yöneticileri de katıldı. 'Susurluk' benzetmesine tepki gösteren aile adına, Turan Balık'ın yakın arkadaşı, SHP Of İlçe Başkanı Adem Çakır, "Çok değerli bir işadamıydı" dedi.