Korgeneral Karabay: Küskün değilim

Görev süresi uzatılmasına karşın emekliliğini isteyen 3. Kolordu Komutanı, "Asla kırgın, küskün, üzgün, süzgün değilim" dedi.


Bu yılki Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) görev süresi bir yıl uzatılan, ancak emekliliğini isteyen 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay, görevini Korgeneral Ethem Erdağı'ya devretti. Karabay, "Asla kırgın, küskün, üzgün, süzgün değilim. Aksine mutlu ve gururluyum. TSK'ya kalpten bağlılığım onurla ömür boyu sürecektir" dedi.
Karabay, Irak'ın Süleymaniye kentinde başlarına ABD askerlerince çuval geçirilen 11 özel tim görevlisinin kahramanca görev yaptığını öne sürerek, "Tim personeli hiçbir arkadaşımın, Özel Kuvvetler Komutanı'nın en ufacık günahı yoktur. Benim de hiçbir günahım yok" dedi.
Korgeneral Karabay, İstanbul Ayazağa'da gerçekleştirilen 3. Kolordu Komutanlığı devir-teslim töreninden sonra basın mensuplarına, medyada hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarından sonra kendisi hakkında gazetelerde çıkan haberlerin kupürlerini de gösteren Karabay, "YAŞ kararlarından sonra medyada benimle ilgili bazı haberler yer aldı. Ben de bununla ilgili bilgi vermek istiyorum" diye konuştu.
Karabay, bir gazetede "Karabay'ın yakın çevresine '1 yıl daha görev süresinin uzatılmasından dolayı kırgınım' dediği öğrenildi" şeklinde bir haber çıktığını hatırlatarak, ilk günden itibaren hiç kimseye 'kırgınım ve üzgünüm' demediğini vurguladı. 'Çuval skandalı istifa getirdi' şeklindeki haberlere ilişkin de Karabay, şunları söyledi:
"Biliyorsunuz, Süleymaniye'de bir olay oldu. Bu olayın detayları hakkında bilgi sahibi olmadan, rahmetli Uğur Mumcu'nun dediği gibi yorum yapılıyor, fikir üretiliyor. Bir kere önce şunu söyleyeyim. Oradaki TİM görevlisi arkadaşlarımız kahramanca görev yapmışlardır. Olaydan önce de olaydan sonra da... O tim personeli hiçbir arkadaşımın, en ufacık günahı yoktur. Olayın detaylarını açıklama yetkisine sahip değilim. Ancak bu kadar söylüyorum. Özel Kuvvetler Komutanı'nın hiçbir günahı yok. İddia ediyorum, benim de hiçbir hatam, günahım yoktur. Eğer 'Köksal Karabay'ın şöyle bir hatası var' diyebilen varsa, somut olarak ortaya koysun. Ben buna hazırım.
Sadece bu konuda değil, 41 yıllık askerlik hayatımda, gerek askerlik hizmetiyle, gerekse memlekete hizmetle ilgili olarak başımızı öne eğdirecek, utandıracak veya gocunduracak en ufacık bir olay olmamıştır. Bu kadar kesin ve kati konuşuyorum. Eğer bilen varsa çıksın ortaya söylesin, ben de öğreneyim."
Karabay, başka bir gazetede de kendisine atfen "Ben Türkiye'yi savaşa mı soksaydım" cümlesinin kullanıldığını belirterek, 'böyle bir söz söylemediğini' söyledi. YAŞ kararlarından sonra Genelkurmay Başkanı'nı ziyaret ettiği yönündeki haberleri de yalanlayan Karabay, başka bir gazetede de 'Müzakerelerde taviz vermez ve katı tutumundan' bahsedildiğini söyledi. Karabay, 'bunun doğru olduğunu' ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer bu eksiklikse, benim eksikliğim. Çünkü ben kendimde, memleket menfaatlerinde taviz verme yetkisini hayatım boyunca görmedim. Sadece Irak savaşı ile ilgili değil, tüm müzakerelerde taviz vermez katı tutumumu sürdürdüm. Eğer bu eksiklikse, bu benim eksikliğim."
Karabay, "O dönemde askerlere mukavemet etmeyin emrini verdiniz mi?" sorusu üzerine de bunun 'anlık, saniyelik' bir olay olduğunu' belirtti. Karabay, "Türkiye'den hiç kimsenin emir verme şansı yok. Detayları açıklama yetkisine sahip değilim. Olaydan önce ve sonra, oradaki 11 kişi kahramanca görev yapmıştır. O çocukları çok itham ettik. Onlar kelle koltukta kahramanca görev yapmışlardır" diye konuştu.
Bir gazetecinin "Neden bu kadar üzerinize gelindi" oiye sorması üzerine ise Karabay, 'sorunun kendisi hakkında yazı yazanlara sorulması gerektiğini' söyledi.
Karabay, "TSK'nın ABD ile birlikte Irak'a gitmemesinde bir rolünüz oldu mu?" şeklindeki soruyu ise "Bu konuda konuşmaya yetkili değilim" diyerek yanıtsız bıraktı.