Korgeneral sayısı azalacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısından sonra İzmit'te konuşlu 15. Kolordu Komutanlığı'nı tugay seviyesine indirirken, Kars-Sarıkamış'ta konuşlu 9. Tümen'i de lağvedecek.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısından sonra İzmit'te konuşlu 15. Kolordu Komutanlığı'nı tugay seviyesine indirirken, Kars-Sarıkamış'ta konuşlu 9. Tümen'i de lağvedecek. Bu kararın alınması, TSK'daki korgeneral sayısında azalmaya gidilmesini beraberinde getirebilecek.
SSCB'nin dağılmasının ardından Türkiye'ye yönelik tehdit algılanmasındaki değişiklikliği göz önünde bulunduran Genelkurmay Başkanlığı, misyonu bu ülkeden gelebilecek tehlikeleri önlemek ve Yunanistan ile çatışmaya girilmesi durumunda Trakya'daki birliklere lojistik destek sağlamak olan 15. Kolordu'yu lağvedecek. 15. Kolordu, YAŞ toplantısı sonrasında, TSK'nın vurucu gücü daha yüksek ve modüler bir yapıya kavuşması çalışmaları çerçevesinde tugay seviyesine indirilecek. Kararın yürürlüğe girmesiyle TSK'daki korgeneral sayısında bir indirime gidilebilecek. TSK, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Kuvvetler Komutanlığı'nın lağvedilmesi ve MGK Genel Sekreterliği'ne bir sivilin getirilmesi nedeniyle Ağustos 2004 şûrasında bir orgeneral kadrosunu azaltmıştı.
9. Tümen de lağvedilecek
15. Kolordu, Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından, yargılanmasının yapıldığı İmralı Adası'ndaki mahkeme salonu ile halen cezasını çektiği cezaevinin inşaatını üç ay gibi kısa bir sürede bitirmişti. Genelkurmay Başkanlığı'nın Kars Sarıkamış'taki 9. Tümen'i de ağustos şurasının ardından lağvedeceği öğrenildi. TSK, geçen yıl da Kırklareli, Çankırı, Çemişgezek ve Erciş'teki dört tugayı, yeni kuvvet organizasyonu çerçevesinde lağvetmişti.