'Koridorda sürüklendim ablamın cesedi üstüme düştü'

Zafer İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Yeşim Aygün'ün düzenlediği gezi için gerekli bütün izinler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alındı.

İZMİR/AKSARAY - Zafer İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Yeşim Aygün'ün düzenlediği gezi için gerekli bütün izinler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alındı. Kazanın ardından otobüsün yakınında bulunan bir kameradaki görüntüye göre gezi eğlenceli başladı. Tıka basa dolu otobüste öğrenciler koridorda dans etti, şarkı söyledi.
Şoförü uyarmışlar
Kazadan yaralı kurtulan 12 yaşındaki Büşra Çoban, kaza anını şöyle anlattı. "Kazadan kısa süre önce uyandım. Otobüs zikzaklar çiziyordu. Annelerimiz şoförü daha önce uyarmış, bir süre sonra çarpışma oldu. Ben koltukların arasında sürüklendim. Ablam Tuğba ölmüştü, üzerime düşmüştü. Sonra abiler gelip beni kurtardı."
Kazayı sıyrıklarla atlatan kamyonun yedek sürücüsü 35 yaşındaki Mithat Anlar da Büşra'nın anlattıklarını doğruluyordu: "Konya'ya kum götürüyorduk. Şoförün bağırışına uyandım. Otobüs zikzaklar çizerek
üzerimize geliyordu. Sanıyorum şoförü uyuklamıştı. Kaçabileceğimiz kadar kaçmaya çalıştık ama çarpışmayı engelleyemedik."
Müdürün çifte acısı
Kazayı haber alan okul müdürü Süleyman Karakaya, otomobille hemen Aksaray'a yola çıkarken, çifte acı yaşıyordu. Resmi listede olmamasına karşın Karakaya'nın çocuğu da otobüsteydi. Karakaya bir yandan kendi çocuğu bir yandan öğrencileri için endişe duyuyordu. Kazanın duyulmasının ardından veliler, öğrenciler, öğretmenler Zafer İlköğretim Okulu'na akın etti. İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ile okula gelen Vali Yardımcısı Celalettin Eran velilere kazayla ilgili açıklama yaparken gözyaşlarına hâkim olamadı. Okula, olası rahatsızlıklar yaşayabilecek velilere acil müdahale etmesi için geçici sağlık birimi getirildi. Okul kapısında da üç ambulans bekletildi. Yaralananların ismi okul panosuna asıldı.
Okulun tiyatro öğretmeni Burcu Tuna Uruk kazaya inanamıyordu: "Çok iyi bir oyun hazırlıyorduk, İstanbul'un fethini işliyordu. Kostümleri bile hazırdı. Hatta bir süre önce Kadifekale'de bir prova dahi yapmıştık."
'Yasaklayın bu gezileri'
İzmir Valisi Cahit Kıraç haberin duyulmasından sonra Aksaray'a gitti. Aksaray Valisi Sebati Buyuran ile yaralıları ziyaret ederken bir veli, Vali Kıraç'a feryat etti: "İki kişilik koltuğa üç çocuk sıkıştırılmıştı. Fazla yolcu vardı. Ne olur yasaklayın bu okul gezilerini." (dha, aa)