'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'

'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'
'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'
Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, hastanede ziyaret ettiği Ahmet Hakan'ın mesajını aktardı: "Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz."

İSTANBUL Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin Hürriyet yazarı ve CNN Türk Tarafsız Bölge programı sunucusu Ahmet Hakan'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklama yapan Sedat Ergin, Ahmet Hakan'dan bir mesajı olduğunu belirterek mesajı okudu. Ergin, “Dışarıda bu saate kadar bekleyen meslektaşlarına hepinize sevgilerini selamlarını gönderdi. Kendisi hastanedeyken arayanlara soranlara herkese teşekkürlerini iletiyor. Bu saldırganları bu akşam kendisine gönderenlere de bir mesajı var. 'Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz" dedi.

‘HERHALDE HEPİMİZİN GÖZÜNÜ AÇMASI GEREKİYOR’

Sedat Ergin, "Bizler açısından tabii ki biliyorsunuz Hürriyet Gazetesi 6 Eylülde bir saldırıya uğramıştı. 8 Eylül tarihinde ikinci bir saldırıya uğramıştı. Bu saldırılardan sonra yaklaşık 3 hafta geçtikten sonra bu kez bir yazarımız, gazetemizin çok değerli bir yazarı Ahmet Hakan bu kez bir şiddete, bir saldırıya hedef olmuş durumda. Bu akşam evinin önünde bir saldırıya hedef oldu" dedi. Ergin, "Bize gelen bilgiler bu saldırıyı gerçekleştiren saldırganların kendisini bu akşam CNN Türk'teki programdan çıktıktan sonra eve gelirken, kanaldan itibaren izlemeye başladıkları, takip ettikleri yolunda bir organize ciddi planlı bir saldırının olduğunu görüyoruz. Bu olayda arabayı kullanan kişinin yakalandığı anlaşılıyor. Kimliklerinin de tespit edildiği anlaşılıyor. Herhalde kısa bir zaman içinde saldırganların kim oldukları ortaya çıkacak. Bu olayın bize gösterdiği ne? Bu olay Hürriyet Gazetesi iki saldıra uğradıktan sonra biri gazete merkezini biri de gazetenin köşe yazarının böyle bir saldırıya maruz kalması 2015 yılında Türkiye 'de basın özgürlüğünün nasıl bir durumda olduğunun göstermesi bakımından herhalde hepimizin gözünü açması gerekiyor. Bu menfur olayı hepimiz kınıyoruz. Ama buradan çok düşündürücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Çünkü hem grubumuz Doğan Grubu hem gazetemiz Hürriyet Gazetesi hem de özellikle Ahmet Hakan uzun bir zamandan beri bir süredir çok açık bir şekilde tehdit almaktaydı. Çok açık bir şekilde bu tehditler kendisine yöneltilmekteydi. Bu tehditler yüzünden kendisinin koruma talebi de olmuştu İstanbul Valiliğinden. Bazı köşe yazılarında kendisine çok ağır ifadeler kullanılmıştı. Tehdit edilmişti kendisi" ifadesini kullandı.

‘KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL’

"Artık bu tehditlerle birlikte yaşama biz gazetecilerin 2015 yılında bizim artık hayatımızın bir parçası haline geldi" diyen Ergin, "Artık bunun bir son bulması gerekiyor. Bir demokraside basının gazetelerin, gazetecilerin bu şekilde sürekli saldırıya maruz kalması kabul edilebilecek bir durum değil, 6 Eylül'de saldırı oldu Hürriyet Gazetesi'ne hepimiz oraya gittik.  Cam çerçeve aşağı inmişti. 8 Eylülde ikinci saldırı oldu yine oraya gittik. Bakın şu an sabaha karşı bir hastanenin önündeyiz. Gazetemizin bir yazarı saldırıya uğradı, şu an içeride. Hepimiz bu saatte buradayız. Hangi gazeteciler burada bütün meslektaşlarımızla birlikteyiz. Hangi gazeteciler sabahın dördünde bir hasatanenin önünde açıklama yapmak zorunda hissederler kendilerini. Bu büyük ölçüde uzun bir zamandır Türkiye'de basını hedef alan basını çevreleyen, ötekileştirici, hedef gösterici, tehdit eden, tehditkar bir dilin, söylemin bugün Türkiye'yi getirdiği bir noktadır. Artık bunun biran önce son bulması gerekiyor. Bu dili, bu tehdit dilini kullananlar işi şiddete döken kesimlerin artık buna bir son vermeleri gerekiyor. Artık bunun bir son bulması gerekiyor" dedi.

‘AHMET HAKAN'A BU SALDIRI GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞTİR’

"Ahmet Hakan'a bu saldırı göz göre göre gelmiştir" diyen Ergin, "Kendisi tehdit aldığını biliyordu, görüyordu. Başvurmuştu, bu tehdide karşı önlem talebinde bulunmuştu. Ona rağmen bu saldırı önlenememiştir. Bu çok düşündürücüdür. 2015 yılında Türkiye'de gazeteciler ne yazık ki can güvenliğinden emin değiller. Can güvenliğimizden endişe içindeyiz. Sabahın dördünde hastane önünde, acil servisin önünde burada toplanmış bulunuyoruz. Durumu şu doktorların kendisine biraz önce verdiği bilgide bende oradaydım. Burnunda kırık var. Bir ameliyat olması gerekiyor, aldığı bir darbe nedeniyle. Aynı zamanda 3 ve 4'üncü kaburgalarında anladığım kadarıyla bir kırık var. Elinde ezik var. Bir ameliyat olması gerekiyor. Özellikle siyasilerin, iktidarın kullandığı söylemi, kullandığı dili, medyaya karşı, gazetecilere karşı kullandığı dile çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu sürekli medyayı hedef göstermeye devam ettiğiniz takdirde bunun nelere yol açtığını bugün Ahmet Hakan örneğiyle yaşadık dolayısıyla artık bu dilin bir an önce terk edilmesi gerekiyor. Artık bunun bir son olması gerekiyor. Bu olayın da herkesin gözünü açması gerekiyor. Buradan da bir ders çıkartmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

(Hayati KILIÇ - Uzay KESMEN - Ozan URAL - Ramazan EĞRİ - Mehmet İlkay ÖZER / DHA)

Ahmet Hakan'a saldıran 4 kişi gözaltında

Gazeteci Ahmet Hakan'a evinin önünde saldırı

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti

'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'