@ismailsaymaz

Korku geçidinde çinili saatler

İstanbul'da, bir ay önce kadın ve uyuşturucu ticareti yapılan Tepebaşı-Şişhane yolundaki altgeçit, Kasımpaşalı çocukların el sanatlarını öğrendiği aydınlık bir mekân oldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kasımpaşa'dan Şişhane Altgeçidi'ne uzanan Cami Sokak'ta onlarca çocuk çığlık çığlığa koşuşturuyor. Sokağın dik merdivenlerinin altı ay önceki tenhalığı yerini gülüşmelere, oyun seslerine bırakmış. Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) ile İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun Avrupa Komisyonu'ndan aldıkları 170 bin avro krediyle 'Beyoğlu Mozaik ve Çini Çarşısı'na dönüştürdüğü altgeçitte, 30'u aşkın Kasımpaşalı çocuk, seramik, takı-tasarım, ahşap boyama, mum ve sabun, çini ve mozaik atölyelerinde
eğitim görüyor, ürünlerini pazarlıyor.
Osman Koçak, yedi yıl boyunca tabelacılık yaptığı altgeçidin altı ay önceki halini unutamıyor: "Geceleri uyuşturucu ve kadın tacirleri, hırsızlar ve alkolikler burayı mesken tutuyordu. Yasadışı İslami bir örgüt burada bildiriler basıyor, dağıtıyordu. Ne müşteri ne mahalle halkı gelebiliyordu."
Hem eğitim, hem harçlık
Yedi eğitimci ve iki psikoloğun görev yaptığı çarşıda, her sınıfta altı öğrenci eğitim görüyor. Çoğunluğu Kasımpaşalı, risk altındaki ya da alt gelir grubundaki çocuklara yönelik eğitim veriliyor. Çocuklar altı hafta süren eğitim süresince hem meslek öğreniyor hem de günlük 8 YTL alıyor.
Ahşap, cam ve seramik boyama dersliğinin eğitimcisi Osman Koçak. Koçak, fırça ve el işi tabelaları, 'teknoloji' karşısında yenik düşünce dükkânını kapatarak, çarşıda eğitimciliğe başlamış. Selim Sirkecioğlu, 'ustasından' öğrendiği yeni mesleğine çabucak alışmış. 16 yaşındaki Selim Beyoğlu Endüstri Meslek Lisesi'nde ikinci sınıfta öğrenim görüyor.
Mum ve sabun dersliğinde, eğitmen Emrah Bedavacı'yı, öğrencilerinden ayırmak pek mümkün değil. 18 yaşındaki Emrah, muhtarının yardımıyla geldiği çarşıda sertifika almış. Eğitmen ayrılınca kendisi bu görevi üstlenmiş. Emrah, mahalle arkadaşlarına meslek öğretebilmenin gururunu yaşıyor.
Emrah'ın öğrencisi Duygu İlden maddi olanaksızlık yüzünden üniversiteye gidemeyince bilgisayar, takı tasarımı, çocuk gelişimi kurslarına devam etmiş.
Mozaik dersliğinde eğitim gören Diyarbakırlı 12 yaşındaki Mehmet Salih Yılmaz, kendisini çarşıya getiren amcasının kızı Ayşegül gibi 'usta' olmayı düşlüyor. Ayşegül altı haftalık eğitimin ardından 'en başarılılar' listesine girdiği için çarşının gelir amaçlı kurulan iki atölyesinden birinde çalışıyor.
Çarşı kurulduğunda ilk üç ay çeşitli tacizlere maruz kaldıklarını belirten ÇEV Genel Müdürü ve Proje Koordinatörü Mete Ersoy ise "Bu savaştan galip çıktık, çocukların emekleri ve yürekleri kazanmış oldu. Bir yıllık proje uzun yıllar sürecek" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7585287585280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.