Korkunç şüphe gerçek çıktı

Uşak'ta bir kız çocuğunun iki buçuk yaşında ergenliğe girmesi, çilekte hormon tartışmasını yeniden gündeme getirdi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Uşak'ta bir kız çocuğunun iki buçuk yaşında ergenliğe girmesi, çilekte hormon tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Sabah gazetesinde dün yayımlanan haberde, Yılgı Akkuş'un iki buçuk yaşındayken aşırı çilek yediği için vücudundaki östrojen hormonunun bir genç kız seviyesine yükseldiğini saptayan Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Endokronolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, bu durumu çilekte aşırı ve kontrolsüz kullanılan fitoöstrojen hormonuna bağlamıştı.
Tıpçılar bu durumun mümkün olduğunu savunurken, ziraatçiler tezi kanıtlayan bilimsel verilerin ortaya konmasını istiyor. Şu anda dört buçuk yaşında olan Yılgı Akkuş'un, iki buçuk yaşındayken üç ayda 30 kiloya yakın çilek yedikten sonra göğüslerinin büyümesi, bunun da çilekteki hormondan kaynaklandığı teziyle ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:
Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fethi Doğan: Yalnızca sebze ve meyveler değil, kesim hayvanlarında da östrojenli hormonlar kullanılıyor. Bu konuyla ilgili laboratuvar ve kalite kontrol çalışmaları zayıf olduğundan, Tarım Bakanlığı konuyla ilgili tam teşkilatlanamadığından, gıdayla ilgili halk sağlığı sorunları da art arda geliyor.
Yığılımlı geldiği için sebze, meyve ve etlerden etkilenme oluyor. Hayvan yemlerine katılan ve seralara atılan hormonlar östrojen içerir. Aşırı büyümeyi sağlayan bu hormon, erkek ve kız çocuklarında kadınlık istikametindeki hormonsal yapıyı güçlendiriyor. 40 günde yenilenebilir hale gelen tavuk, ancak bu tür hormonlarla büyütülebiliyor.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Üreme Endokronolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay: Böyle bir gelişme, aşırı dozda ve kontrolsüz kullanımda yaşanabilir. Erkeklerde de meme büyümesi ve aşırı kilo alma görülebilir. Genelde turfanda meyve ve sebzelerde aşırı ve kontrolsuz hormon kullanılıyor. Aslında 'bitkisel' diye pompalanan, 'zararsız' denen hormonların zararsız olmadığı, kontrolsüz kullanılmaması gerektiği yine ortaya çıktı.
Bütün bitkisel ilaçlar, eczanelerde reçetesiz satılıyor. Zararsız olduğu
ifade edilen ve bilinçsizce tüketime sevk edilen tüm bitkisel ilaçlar, dikkatle kullanılmalı. Çünkü bunların Tarım Bakanlığı'nca ithaline izin veriliyor. Bunlar ilaç statüsünde değil. Yani yeterli insan deneyleri yapılmamış, güvenilirliği kanıtlanmamış maddeler. Doğru olan, bu tür şeylerin bir hekime danışılarak alınması.
Ege Üniversitesi Çevre Bilimleri Merkezi Müdürü Prof. Dr.
Ümit Erdem:
Fazla hormon kullanımı, bu tür olaylara neden olabilir. Bu durum bilinçsiz tarım uygulamalarından kaynaklanıyor. Tarım topraklarının azalması, birim alandan daha çok ürün elde etme sevdası bu gibi sonuçlara neden oluyor. Ülkede tarım politikası yok, ziraat mühendislerini de değerlendiremiyoruz.
Ege Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Tanrısever: Fitoöstrojen terimi yanlış. Tarımda fito hormon var. Bu da bitkisel hormonlardır. Çilekte hormon kullanılmamalı. Söz konusu olay biraz karışık, detaylı bilgi gerek.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Benian Eser: Tarımda kullanılan fitoöstrojen diye bir hormon bilmiyorum. Bazı kimyasalların vücutta o şekilde bir sonucu olabilir. Bir de üreticiler, kullanımı önerilmeyen herhangi bir maddeyi kullanıyor olabilir. Şu anda Türkiye'de hangi üründe hangi ilacın kullanılabileceği, ruhsat sistemine göre biliniyor. Bunların kaydı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda da var.
Bu ruhsatlı ilaçlar önerilen dozlarda kullanılırsa, sağlık riski olmaması lazım. Kaygım, çilekte herhangi başka bir kimyasal kullanılmışsa, bunun getirebileceği sonucu hormonlara bağlamak doğru olmayabilir. Eğer arkasında bilimsel güçlendirici deliller varsa, o zaman önlem aranır.


    http://www.radikal.com.tr/7505957505950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.