Korkut Eken: Yeşil yaşıyor; çıkıp doğruları söylesin

Korkut Eken: Yeşil yaşıyor; çıkıp doğruları söylesin
Korkut Eken: Yeşil yaşıyor; çıkıp doğruları söylesin
Faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında sorgulanan Korkut Eken'in savcılık ifadesinde, 'Yeşil'in hayatta olduğunu söylediği ve Eken'in Yeşil'e, "Çıkıp doğruları söyle" diye seslendiği öğrenildi.

Radikal.com.tr – 1990’lı yıllarda işlenen çok sayıda faili meçhul cinayeti kapsayan soruşturmada eski Emniyet Genel Müdürü, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT Mensubu Korkut Eken de ifade verdi.

NTV televizyonundan Gökhan Gerçek, Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in savcılık ifadesine ulaştı.

Gökhan Gerçek’in Ntvmsnbc.com sitesinde yayınlanan haberine göre Eken, faili meçhul cinayetlerle ilgili çok sayıda soruya yanıt verdi.


'ÖCALAN'A SUİKAST YAPILACAKTI'
Eski MİT mensubu Eken'e bu cinayetlerde kullanıldığı öne sürülen Emniyet'in kayıp silahları soruldu.

Korkut Eken, "O silahlar Abdullah Öcalan'a suikast için kullanılacaktı" iddiasında bulundu.

Eken, şu ifadeleri kullandı: "Kayıp olduğu iddia edilen o silahları emniyet envanterinden alarak Özel Harekat polislerinin eğitimi için kullandım. Tüm Özel Harekat polislerini bizzat ben eğittim. Bunlardan bir kısmını devlet operasyonları için yurtdışına gönderdim. O dönem MİT ve Emniyet, Öcalan'ın yerini tespit etti. Yurtdışında Öcalan'a suikast düzenlenecekti. Silahların bir kısmını bu birimlere dağıttık. Ancak daha sonra operasyondan vazgeçildi. Silahlar iade edilmedi."


YEŞİL'E SESLENDİ: ÇIKIP KONUŞ
Korkut Eken, tartışma yaratacak bir iddiada daha bulundu. Eken, "Yeşil yaşıyor, çıkıp konuşsun" dedi.

Eken, "90'lı yıllarda ‘Yeşil'i JİTEM ve bütün istihbarat birimleri kullandı. Yeşil, MİT ve jandarma ile çalıştı. Çıkıp doğruları söylesin. Karanlık bir dönem aydınlanacaktır" şeklinde konuştu.


AĞAR: SUSURLUK ZAMANINDA NİYE SUSTU?
Aynı soruşturma kapsamında ifade veren Mehmet Ağar da MİT ve Emniyet istihbarat tarafından devlet içerisinde illegal bir yapılanmaya gidildiği iddialarını yalanladı.

Ağar, şöyle konuştu: " Hukuk çerçevesinde terörle mücadele ettik. Tüm istihbarat birimleri ve MİT ile ortak çalıştım. MİT'in aleyhimde hazırladığı raporu yazan isimlerden biri olan Mehmet Eymür, bana karşı kin ve garezle hareket etmiştir. Susurluk zamanında neden sustu, şikayetçi olmadı. Aynı şekilde aleyhimde ifade veren Hanefi Avcı faili meçhulleri biliyorsa neden o zaman sustu?"

Savcı Mustafa Bilgili tarafından yürütülen soruşturmada iddianamenin yazım aşamasına geçildi.

Şüphelilerle ilgili kanıt ve iddiaların yer alacağı iddianamenin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/115108311510832

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  katiller - karayel1965

  ergenekoncular,balyozcular,susurlukcular,sizler ceteydiniz mafyaydiniz kaybetmeye mahkümdünüz en basta kendinize ve ortaklariniza karsi dürüst degilsiniz hala camura yatiyorsunuz,ufaldiniz kücüldünüz birer cüceye döndünüz.oysa Apo dik durdu direndi igneyle kuyu kazdi suya eristi bulaniklik gecince berak suyu herkesle paylasacak zaman yakindir,dört kita onun büyüklügünü gördü ve saygi duyanlarin sayisi artiyor.

  mehmet agar - keryil

  mehmet agar bizim suclu oldugunu bildigimizi de biliyor aslinda. tek yaptigi sey mehmet eymur ve hanefi avci'yi tehdit etmek olmus 'o donemki sessizliginizden oturu suc ortagim sayilirsiniz' diyerek. 'ben katilim de siz degil misiniz' demis. dogru, agar'in, eymur'un, hiram abas'larin, yesil'in, avci'nin ve bu tip 'gorev adamlari'nin birer katil olmadigini iddia edecek insan yalan soyluyordur. kaldi ki hanefi avci bizzat devletin altinda kalmanin nasil bir sey oldugunu gordukten sonra iskenceci oldugunu da katil oldugunu da pek gizlemiyor artik. zaten o adam daha en az bir on yil gunyuzu gormeyecek boyle giderse. o yuzden agar'in hanefi avciyi tehdit etmesi ters tepecektir diye umuyorum. son olarak apo'ya suikast icin (c)alinan silahlarin operasyondan vazgecilmesiyle 'unutulmasi' muhtesemmis. unutmaya niyetleri olmasaydi neden kayitdisi calissinlar zaten.