Korkutan nükleer santrala AB'den yeşil ışık

Korkutan nükleer santrala AB'den yeşil ışık
Korkutan nükleer santrala AB'den yeşil ışık

İSTANBUL - Rusya, Ukrayna’ya gaz vermeyi kesince doğalgazsız kalan Bulgaristan’ın Kozluduy Nükleer Santralı’nı yeniden açma planına Avrupa Birliği yeşil ışık yaktı. Avrupa Birliği’nin santralın bazı bölümlerinin açılmasına onay verdiği açıklandı. ‘Dünyanın potansiyel ikinci Çernobil’i kabul edilen santral, Bulgaristan’ın AB’ye giriş sürecinde kapatılmıştı. Santral güvenlik sorunları yüzünden Türkiye’ye de korkulu günler yaşatmıştı.
Bulgaristan’da İngilizce olarak yayımlanan Bulgaria Gazette’nin haberine göre, Avrupa Komisyonu, Kozluduy Nükleer Santralı’nın üçüncü ve dördüncü ünitelerinin açılmasına onay verdi. Söz konusu iddia Avrupa Parlamentosu’nun Bulgaristan Raportörü Geoffrey an Orden tarafından da doğrulandı.
International Herald Tribune Gazetesi bir süre önce Bulgaristan Devlet Başkanı Georgi Parvanov’un, eski teknolojisi nedeniyle, faaliyet gösterdiği sıralarda Bulgaristan’ı olduğu kadar komşuları Türkiye ve Romanya’yı da birkaç kez felaketin eşiğine getiren santralın üreteceği elektriğin şu sıralar ülkede doğalgaza tek alternatif gibi göründüğünü açıklamıştı.
Dünyanın en riskli nükleer santralı olarak gösterilen Kozluduy’da 28 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen kazada radyasyonun dışarı yayılması son anda önlenmişti.
Çernobil’in bir benzeri olan ve eski teknolojiyle çalışan Kozluduy, Türkiye’ye 540 kilometre mesafede. Santral, uzmanlarca ‘yanı başımızda her an patlamaya hazır tehlike’ olarak gösteriliyor.

Bulgaristan’ın can damarıydı
Bir dönem Bulgaristan’ın enerji ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını karşıladığı için enerji sektöründe anahtar konumunda bulunan Kozluduy Nükleer Enerji Santralı, Avrupa Birliği standartlarında olmaması nedeniyle, Bulgaristan’ın 2007’de AB’ye girmesinin ardından tamamen kapatıldı. Santral uzmanlarca ‘her an patlamaya hazır bomba’ olarak nitelendiriliyordu. Santralın kapatılması, Bulgaristan’ın AB üyeliği görüşmelerine başlaması için şart koşulmuştu.
(dha)