Korkuteli'nde gece-gündüz kameralı takip

Korkuteli Emniyet Teşkilatı, uygulamaya koyduğu güvenlik sistemiyle, ilçeyi 24 saat takip ediyor. 25 önemli noktaya yerleştirilen dijital kameralarla çalıntı araçlar anında yakalanıyor.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Korkuteli Emniyet Teşkilatı, uygulamaya koyduğu güvenlik sistemiyle, ilçeyi 24 saat takip ediyor. 25 önemli noktaya yerleştirilen dijital kameralarla çalıntı araçlar anında yakalanıyor.
İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan komiser Serkan Karabağ, geçen ekimde İstanbul'da yapılan 'Güvenlik Fuarı'na katıldı. Güvenlik sistemi yapan firmaların kataloglarını alarak ilçeye dönen Karabağ, İlçe Emniyet Müdürü Adnan Günay'la birlikte katalogları inceledi.
Sonunda bir şirketle anlaşma yapıldı. İlçenin giriş çıkışlarına, kritik kavşaklara, adliye, hastane ve kaymakamlık girişlerine olmak üzere 25 dijital kamera konuldu.
360 derece dönebilen ve iki km. görüş alanı olan kameralar bir sistemle merkezdeki bilgisayar odasına bağlandı. Sistem, altı ay önce 80 milyar liraya mal edildi. Komuta merkezine konulan bilgisayar destekli 30 monitöre de çalıntı ve kayıp 57 bin otomobilin plakayla diğer bilgileri girildi.
Bazı görüntüler davalara delil olacak
Çalıntı araçlardan birisi Korkuteli'ne girdiği an, kameraların tespit ettiği görüntüden plakayı okuyan bilgisayar otomatik uyarı mesajı veriyor ve komuta merkezi harekete geçiyor. Görevli polis, ekipleri yönlendirerek aracın yakalanmasını sağlıyor.
Bir aydır aktif olarak çalışan sistem sayesinde toplam 40 çalıntı otomobil yakalandı. Dijital kameraların hastane, adliye gibi noktalarda çektiği görüntüler de davalarda delil olarak kullanılabilecek. Termal özelliği olan kameralar gece de çalışabiliyor.
Emniyet Müdürü Günay, "Bu sistem Türkiye'de ilk kez uygulanıyor. Kameralar polis-vatandaş işbirliğiyle kuruldu. İlçede suç oranı yüzde 70 düştü" dedi.