Koro, 500 çocuğun umut ışığı oldu

Koro, 500 çocuğun umut ışığı oldu
Koro, 500 çocuğun umut ışığı oldu

Mersin Polifonik Korolar Derneği bünyesindeki Umut Işığı Korosu maddi olanakları sınırlı ve yetenekli çocuklardan oluşuyor.

Umut Işığı Korosu sayesinde müzikle tanışan 500 yetenekli çocuk hayata daha sıkı bağlandıMERSİN - Mersin Polifonik Korolar Derneği, 9 yıl boyunca, kentin özellikle kenar mahallelerinde ve köylerde yaşayan yaklaşık 500 yetenekli çocuğu "Umut Işığı Korosu" sayesinde müzikle buluşturarak güven duygusu aşılayıp yaşamlarına yeni bir yön verdi.

Dernek başkanı Selma Yağcı, devlet sanatçısı Prof. Nevit Kodallı tarafından 1994 yılında kurulan Mersin Polifonik Korolar Derneği bünyesindeki Umut Işığı Korosu’nun, "maddi olanakları sınırlı ve yetenekli çocukları aynı çatı altında müzik üretmek amacı" ile 2000 yılında faaliyete başladığını söyledi.

Koronun çeşitli yörelerden gelerek kentin "kenar mahalleleri"ne yerleşmiş ve kırsal kesimde yaşayan ailelerin eğitim gören çocuklarından oluştuğunu belirten Yağcı, "Umut Işığı Korosu, her yıl en az 50-60 kişi olmak üzere 9 yılda 9-13 yaşları arasındaki yaklaşık 500 yetenekli çocuğu müzikle buluşturdu. Onların hayatına yeni bir yön verdi, yaşama daha sıkı tutunmalarını sağladı" dedi.


Kültür, sanat ve spor etkinliklerinin kent merkezlerinde yoğunlaştığını vurgulayan Yağcı, şöyle konuştu: "Bunlardan kent merkezlerine uzak yerlerde, hatta kırsal kesimlerde yaşayanların da yararlanması gerektiği anlayışıyla hareket ettik. Bu nedenle koromuzda geçim kaygısıyla kente göç eden, olanaksızlıklar nedeniyle de kenar mahallelerde ve köylerde yaşamak durumunda kalan ailelerin çocuklarına yer verdik. Koromuzu, özellikle bu zor ekonomik şartlar altında yaşayan ailelerin çocuklarından oluşturduk.


Bu çocukların bazıları okullarının yanında ek görevler üstelenerek hem harçlıklarını çıkarıyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bizim bu girişimiz sayesinde ayrıca, çeşitli kesimlerden çocuklar birlikteliği yaşıyorlar. Hepsinden önemlisi koroyla tanışan çocukların sevinçleri, yaşamla bağları ve kendilerine güvenleri artıyor. Notalarla hayata daha sıkı tutunan çocuklar, derslerinde de oldukça başarılı oluyorlar. Koromuzun adı gibi onlara umut ışığı oluyoruz, yaşamlarına yeni bir yön vermelerini sağlıyoruz."


Çocukların her cumartesi büyükşehir belediyesinin tahsis ettiği otobüsle evlerinden alınarak koro eğitim merkezine getirildiğini anlatan Yağcı, müzik öğretmeni nezaretinde nota eğitimi verildiğini, çok sesli türkü ve şarkı söylemeyi öğrendiklerini ifade etti.


Seslerini açıcı, terbiye edici uygulamalarla birlikte çocuklara müzik bilgileri de verildiğini kaydeden Yağcı, "Aralarında özel yeteneğe olanlar solo parçalar öğreniyor. Koroda verilen eğitimin ardından çocuklar, daha sonra kentteki kültür ve sanat etkinliklerinde sahne alarak Türk bestecilerin çocuklar için bestelediği şarkıları piyano eşliğinde seslendiriyorlar. Koromuz bu ay içinde Ankara’da düzenlenecek olan 13. Korolar Şenliği’nde Mersin’i temsil edecek" diye konuştu.

Bugüne kadar koroda yer alan çocuklardan çoğunun güzel sanatlar liseleri sınavlarını kazandığını, bazılarının da üniversite eğitimi aldığını dile getiren Yağcı, "Çocuklar okullarını bitirdikten sonra üniversiteyi kazanırlarsa, yine yanlarında oluyoruz. Derneğin imkanı olmadığı için bireysel kurslarla okumalarına destek olmaya çalışıyoruz" dedi.


Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın koroya önemli destekler verdiğini bildiren Yağcı, bu yıl 70 civarında başvuru olduğunu, ancak, bunlardan 55’ini bünyelerine alabildiklerini kaydetti.


Koronun hem sosyal yaşama uyum sağlamaları yönünden sunduğu katkı hem de her kesimden çocuğun bir arada toplaması açısından önemli olduğuna dikkati çeken Yağcı, bu tür çalışmaların tüm kentlerde yaşama geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.