Korsakoff raporlarına ceza

İstanbul Tabip Odası (İTO) Onur Kurulu, korsakoff hastası hükümlülere çelişkili raporlar vererek cezaevi yolunu açan Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi Başkanı Prof. Nur Birgen ve kurumda görevli beş doktoru cezalandırdı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası (İTO) Onur Kurulu, korsakoff hastası hükümlülere çelişkili raporlar vererek cezaevi yolunu açan Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi Başkanı Prof. Nur Birgen ve kurumda görevli beş doktoru cezalandırdı. Korsakoff hastası Bekir Balyemez, Enver Yanık ve Aslıhan Gençay'ın yakınlarının başvurusunu inceleyen İTO, Nur Birgen, Oktan Aktürk ve Ömer Can Gökdoğan'a üçer ay, Erbil Gözükırmızı ve Esin Öztürk'e ikişer ay, Cemal Yalçın Ergezer'e de bir ay meslekten uzaklaştırma cezası verdi. Prof. Birgen, daha önce de işkenceyi gizlediği için İTO tarafından altı ay meslekten men edilmişti.
Balyemez, ATK'dan beş kez 'İyileşemez' raporu aldı ama 2003'te kurul 'İyileşti' raporu verdi. İstanbul Tıp Fakültesi ise 'İyileşemez' raporu verdi. Dosya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşındı.
Yanık'a da 2003'te iki kez 'iİyileşemez' raporu veren ATK, altı ay sonra 'İyileşti' dedi. ATK doktorları, Gençay için de, daha önce üç kez 'iyileşemez' raporu verdikten sonra 2003'te 'iyileşti' raporu verdi. İTO, raporları izmalayan doktorları suçlu buldu.
AİHM heyeti inceleyecek
AİHM'nin görevlendirdiği üçü yargıç sekiz kişilik heyet, açlık grevlerinde korsakoff olan 53 başvuru sahibinin durumunu incelemek için Türkiye'ye geldi.