Korsan CD'ye hapis: Dedektiflerin ilk 'başarı'sı

Uluslararası korsanla mücadelenin Türkiye ayağını yürüten AMPEC'in takibi sonuç alıyor. Temmuzdaki operasyondan sonra hakkında dava açılan ve bakanlıktan 'sertifika'sı olan Yalçın Uçar tutuklandı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, bir sanığı cezaevine gönderdi. Devletten CD üretim sertifikası alan, ancak bir yandan da korsan CD ürettiği iddia edilen Yalçın Uçar, önceki gün tutuklanarak cezaevine gönderildi. Uçar'ın fabrikasında temmuz ayında binlerce CD'ye el konmuştu. Türkiye'de büyük şirketler adına korsan dedektifliği yapan AMPEC Filmcilik ve Ticaret Limited Şirketi'nin genel müdürü Nilüfer Sapancılar, davanın takipçisi olacaklarını söyledi.
Nefes kesen takip
Tutuklamayla sonuçlanan operasyon, geçen yaz başlamıştı. 1987 yılında film sektörü adına kurulan, ancak MÜYAP'la da işbirliği yapan AMPEC, Turizm ve Kültür Bakanlığı'ndan 'CD üretim yeterliliği' belgesi alan Yalçın Uçar'a ait fabrikada korsan basıldığı bilgisini aldı. İddia çok ciddiydi. Çünkü söz konusu fabrika büyük yatırımlar yapmış, şirketlerle yasal anlaşmalar yapmıştı.
Korsan duyumu alındıktan sonra piyasa ve fabrikadan alınan numuneler Uluslararası Hologram Yapımcıları Birliği'nin (IFPI) İngiltere'deki laboratuvarına gönderildi.
Laboratuvarda yapılan mikroskobik araştırmaların sonucu korsan CD'lerin, fabrikadaki makinelerde üretildiği ortaya çıktı. AMPEC yetkilileri, suç duyurusunda bulundu. Savcılık izniyle Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri geçen temmuz ayında, Uçar'ın Kağıthane'deki CD üretim fabrikasına operasyon düzenledi. Operasyonda 8 bin 650 adet korsan VCD, 4 bin 700 adet de korsan DVD ele geçirildi. CD'lerin üretiminde kullanılan yedi adet baskı kalıbına da el konuldu.
Makineler ortadan kaybolunca...
Gözaltına alınan Uçar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Uçar hakkında 2 ile 4 yıla kadar hapis ve 50 ile 150 milyar lira arasında da para cezası istemiyle dava açıldı. Bu arada bir başka iddia da, operasyondan sonra, en önemli delil olan fabrikadaki makinelerin ortadan kaybolmasıydı. Davanın önceki gün görülen duruşmasında mahkeme, 'delilleri karartma şüphesi' bulunduğu için Uçar'ın tutuklanmasına karar verdi ve duruşmayı erteledi. Böylece ilk kez bir 'korsan' davası sanığı cezaevine yollanmış oldu.
Eski hapis cezaları temyizde
AMPEC Genel Müdürü Sapancılar'ın verdiği bilgiye göre, korsana karşı ağır yaptırım getiren 2004 tarihli yasal düzenlemelerden sonra mahkemelerden üç hapis cezası kararı çıktı. Bunlardan ikisinde sanıklara ikişer yıl verildi, diğer davada ise sanık 1 yıl sekiz ay hapis cezası aldı. Üç dava da temyize gitti. Yani şimdiye kadar kimse korsanla bağlantılı bir dava nedeniyle cezaevine girmedi.
AMPEC, sinema, video ve TV şirketlerini uluslararası alanda temsil eden MPA (Motion Picture Association) tarafından 1987'de İstanbul'da kuruldu. AMPEC, uluslararası kuruluşlarla da işbirliği yaparak delilleri topluyor ve suç duyurusunda bulunduktan sonra operasyon başlıyor. AMPEC'in çalışmaları sonucu bu yılın başından ağustos ayı sonuna kadar 800 operasyon yapıldı, 470 bin CD, 120 bin DVD, 12 bin DIVX yakalandı. Haziran sonu itibarıyla yasal işlem sayısı 444.


    http://www.radikal.com.tr/7594537594530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.