Korsan kitap basmaktan 5. kez gözaltı!

Korsan kitap basmaktan 5. kez gözaltı!
Korsan kitap basmaktan 5. kez gözaltı!
İstanbul Polisi, Pendik'te korsan kitap basan bir matbaaya baskın düzenledi. Polis, geçtiğimiz yıl üç kere korsan kitap basmaktan gözaltına aldığı Ali Y.'yi tekrar gözaltına aldı. Baskında 50 bin korsan kitaba ve matbaa makinelerine el konuldu.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbarı değerlendirerek bir aylık teknik ve fiziki takibin ardından Pendik Yenimahalle’de bir matbaaya baskın düzenledi. Baskında polislerin karşısına çok iyi tanıdıkları bir isim olan Ali Y. çıktı! 2010 yılında bir kez 2012 yılında 3 kez korsan kitap basmaktan yakalanan Ali Y. 5. kez korsan kitap basma suçlamasıyla gözaltına alındı. 2010 yılında yakalandığında 3 ay cezaevinde kalan Ali Y.’nin 2012 yılında yapılan gözaltılarından dolayı mahkemelerinin devam ettiği, tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı. Son dönemin en çok satan popüler kitaplarını basarken yakalandığı açıklanan Ali Y.’nin Yalova, Bursa, İzmit, Gebze gibi illere korsan kitap dağıttığı öne sürüldü. Kitap basma işinde çok iyi bir usta olduğu belirtilen Ali Y.’nin polise verdiği ifadesinde kartvizit ve diğer matbaa işlerini basarak para kazanamadığı için korsan kitap işine girdiğini söylediği öğrenildi.

KİTAPLARIN DEĞERİ 1 MİLYON TL
Baskında aralarında Dan Brown, Elif Şafak, İskender Pala ve Mehmet Ali Birand gibi yazarların eserlerinin kopyalarının yer aldığı 50 bin kitaba el konuldu. Kitapların piyasa değerinin 1 milyon TL civarında olduğu ifade ediliyor. Matbaanın yer aldığı depoyu kiraya veren İlhan Uluç, "5 ay önce kiraladılar polis gelince öğrendik, şok oldum" diye konuştu. Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği avukatı Elif Kurtuluş da, "Ele geçirilen makinelerle birlikte düşünürsek 2 milyon TL'yi aşan bir rakam ortaya çıkıyor. Bu konuda Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne destek veriyoruz. Burada yapılan bir emek hırsızlığı" şeklinde konuştu. Ali Y. ve Ü.Y. ifadeleri alınmak üzere Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.