Korsan tasarısı için ilk adım

Kitap, kaset, CD, VCD ve DVD gibi materyallerin sokakta satışına izin verilmemesini öngören ve 'korsan yayın' faaliyetlerini organize suçlar kapsamına alan tasarı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi.

ANKARA - Kitap, kaset, CD, VCD ve DVD gibi materyallerin sokakta satışına izin verilmemesini öngören ve 'korsan yayın' faaliyetlerini organize suçlar kapsamına alan tasarı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi.
Vergiyi bakanlık toplayacak
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun da hazır bulunduğu dünkü komisyon toplanısında, verilen bir önergeyle 'rüsum vergisi' olarak bilinen ve sinema biletlerinden alınan yüzde 10 oranındaki verginin bundan sonra belediyeler tarafından değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca toplanması kararlaştırıldı. 'Çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı'na göre, radyo ve televizyon kuruluşlarınca yayımlanan ve iletilen eser, icra, fonogram ve yapımlar içinödenecek telif hakları da hüküm altına alınıyor. Buna göre, radyo-televizyon kuruluşları, eser sahipleri, bağlantılı hak sahipleri veya bu kişilerin üyesi oldukları meslek birlikleriyle sözleşme yapacak ve bu sözleşmeyle belirlenen hak bedellerini ödemekle yükümlü olacak.
50 milyara kadar ağır para cezası
Tasarı, hak sahibinin izni olmaksızın bir eseri çoğaltan, ticaret konusu yapan, topluma açık yerlerde gösteren veya temsil edenlere 2-4 yıl hapis, 50-150 milyar lira para cezası getiriyor. Eser, icra ve yapımların tespit edildiği kaset, CD, VCD ve DVD gibi materyaller ile süreli olmayan yayınları yasak olan yerlerde satanlara, 3 ay ile 2 yıl arasında hapis veya 5-50 milyar lira arasında para cezası verilecek. Yasal olarak çoğaltılmış bandrollü nüshaların, meydan, kaldırım vb. yerlerde satışını yapanlara 300 milyar lira ceza verilecek.