Korsana karşı beş bakan

Sanatçıların Meclis çıkarması sonrası yapılan korsan yayınla mücadele zirvesinden kararlılık çıktı. Korsanla etkin mücadele için polise prim önerisinde bulunan İçişleri Bakanlığı, Emniyet müdürlerine 'Göz yummayın' talimatı verdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Sanatçıların Meclis çıkarması sonrası yapılan korsan yayınla mücadele zirvesinden kararlılık çıktı. Korsanla etkin mücadele için polise prim önerisinde bulunan İçişleri Bakanlığı, Emniyet müdürlerine 'Göz yummayın' talimatı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı da okulları 'Korsan hırsızlıktır' sloganı olan pankart ve broşürlerle donatma kararı aldı.
Sanatçılar: Yasalar uygulansın
160 kişilik sanatçı grubu kısa bir süre önce Meclis'te Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal ve Anavatan lideri Erkan Mumcu ile görüşmüştü. Sanatçılar, 'Bıçak kemiğe dayandı' diyerek iktidar ve muhalefetten korsanla mücadele yasalarının uygulanmasını istemişti. Erdoğan da ilgili bakan ve meslek birlik temsilcilerinin katılımıyla bir zirve yapılmasını, etkin mücadele için önlem belirlenmesini istemişti. Zirve, önceki gün Ankara'da yapıldı.
Toplantıya İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, MESAM'dan Ali Rıza Binboğa, Necmettin Ovacık, İhsan Tellioğlu, MÜYAP' tan Bülent Forta, Ahmet Asena, Mustafa Kavak, MSG'den Garo Mafyan, Feyyaz Kuruş, Barış Şensoy, MİYOBİR'den Ali Kocatepe, Ali Rıza Türker, Aydın Kurman, EDİSAM'dan Metin Celâl ve Yayıncılar Birliği'nden Kenan Kocatürk katıldı.
Yasal düzenlemelerin yeterli olduğunu belirten meslek birliği temsilcileri, şu önerilerde bulundu: "Yasaların uygulanmasında kararlı olunmalı, cezaların caydırıcı olabilmesi için yargı süreci hızlandırılmalı, polis korsan satışlara duyarlı davranmalı."
Emniyet'in konuya karşı duyarlı olduğunu, korsanla mücadele için genelge yayımladığını belirten İçişleri Bakanı Aksu, başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere il Emniyet müdürleriyle bizzat görüşüp talimat verdiğini söyledi. Aksu, etkin mücadele için polise prim verilmesini de önerdi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise hırsızlıktan farkı olmadığını belirttiği korsanla mücadelenin bir eğitim sorunu olduğunu söyledi. Çelik, "İlkokulda bu eğitimi verirsek, belki çocuklarımızın eserlerini koruma altına alırız. Okullara asılacak afiş, öğrencilere dağıtılacak broşürlerle korsanın hırsızlıkla eşdeğer olduğunu anlatabiliriz" diye konuştu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de mücadele için destek vaat etti.
Alt komisyon kurulacak
Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı'nın başkanlığında bakanlık ve meslek birliklerinden birer temsilcinin bulunacağı bir alt komisyon kurulmasına karar verildi. Alt komisyon, neler yapılması gerektiğini belirleyecek ve hazırladığı raporu beş bakana sunacak. Bakanlar da rapordaki önerileri yaşama geçirecek.


    http://www.radikal.com.tr/7668687668680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.