'Korsan'a son darbe

İçişleri Bakanlığı, fikri mülkiyet haklarının korunması ve korsan yayıncılığın önlenmesiyle ilgili yasal düzenlemeye karşın uygulamada etkili sonuç alınamayınca yeni bir genelge yayımladı.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, fikri mülkiyet haklarının korunması ve korsan yayıncılığın önlenmesiyle ilgili yasal düzenlemeye karşın uygulamada etkili sonuç alınamayınca yeni bir genelge yayımladı.
Tüm valiliklere gönderilen genelgede, belediyece işgal harcı alınarak yol, meydan, pazaryeri, kaldırım, iskele, köprü ve benzeri yerlerde bu tür faaliyetlere izin verilmemesi ve bandrollü eserlerin satışı için buralarda yapılan ruhsatlandırmaların da iptalinin gerektiği belirtildi. Genelgede, yasa uyarınca, bandrollü kitap, kaset, CD ve benzeri yayınların bandrolsüz satılması halinde, genel kolluk ve zabıtanın re'sen veya ihbar üzerine harekete geçerek, satışı yapılan her türlü aracı ve sanığı cumhuriyet savcılığına sevk edeceği belirtildi.
İçişleri Bakanlığı genelgesinde, korsan yayınların takip edilmesi konusunda genel kollukla birlikte belediye zabıtasına da görev verildiği, zabıtanın el koyduğu materyalleri genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi gerektiği anımsatıldı.