'Korsan'cılar çete sayılacak

Emniyet, bir genelge yayımlayarak merkez ve taşra teşkilatlarını korsan yayınla mücadele konusunda uyardı.

ANKARA - Emniyet, bir genelge yayımlayarak merkez ve taşra teşkilatlarını korsan yayınla mücadele konusunda uyardı. Genelgede korsan suçunu örgütlü biçimde işleyenlere çete muamelesi yapılacağı hatırlatıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dün düzenlediği basın toplantısında, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Sinema, Video ve Müzik
Eserleri Kanunu'nda yapılan değişikliklerin 12 Mart 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Yeni düzenlemenin korsan yayına el koyma yetkisi tanıdığını vurgulayan Er, Emniyet'in merkez ve taşra teşkilatlarının bu yetkiyi kullanmaları için bir genelgeyle uyarıldığı açıkladı. Buna göre:

 • Karakol ve asayiş birimleri korsan yayına el koyacak, zanlılar güvenlik müdürlüklerince savcılığa yollanacak,
 • Sahte bandrol imali ve kullanılmasını içeren ihlallerde güvenlik, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şubeleri koordinasyonlu görev yapacak,
 • Suçun örgütlü halde işlenmesi halinde suçlular hakkında 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası uyarınca işlem yapılacak.
  Emniyet sözcüsü Er, ayrıca başta İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır,
  İçel, Adana, Bursa, Konya, Antalya ve Kayseri olmak üzere ihtiyaç duyulan illerde güvenlik şubelerinin bünyesinde Fikir ve Sanat Eserleri kısım ya da masaları kurulduğunu söyledi.
  Kırcı 'gelmedi'
  Sözcü Er'e basın toplantısı sırasında ikinci kez salıverilen Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın neden yakalanamadığı da soruldu. Sözcü Er, "Kırcı hakkında DGM'ce konulmuş bir yurtdışı yasağı var. Şu ana kadar yurtdışına çıkmak için 101 sınır kapımızdan hiçbirine gelmedi ve biliyorsunuz tüm Türkiye'de aranıyor" yanıtını verdi.