Korsanın suçu terör değil hürriyeti tahdit

Pegasus Hava Yolları'nın Diyarbakır-İstanbul seferini yapan uçağını kaçıran hava korsanı Mehmet Gökşingöl tutuklanarak cezaevine konuldu.

ANKARA - Pegasus Hava Yolları'nın Diyarbakır-İstanbul seferini yapan uçağını kaçıran hava korsanı Mehmet Gökşingöl tutuklanarak cezaevine konuldu. Gökşingöl, terör suçundan değil hürriyeti tahdit ve çalışma güvenliğini ihlal suçlamasıyla tutuklandı.
Kuran'a bomba süsü vererek, 178 yolcu ve altı mürettebatıyla birlikte İran'a kaçırmak istediği uçak Ankara'ya inince polise teslim olan hava korsanı Gökşingöl'ün Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu tamamlandı. Gökşingöl, dün terör suçlarına bakmakla görevli Ankara Başsavcıvekilliği'ne sevk edildi. Gökşingöl'ün ifadesi alan Savcı Mustafa Kelkit, hava korsanının herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olmadığına karar vererek uçak kaçırma eylemini terör kapsamında değerlendirmedi. Görevsizlik kararı veren Kelkit, dosyayı ve zanlıyı, Çubuk Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.
Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı Adem Can tarafından sorgulanan Gökşingöl, TCK'nın 223/3-4. maddelerinde düzenlenen ulaşım araçlarının kaçırılması, 117. maddesinde düzenlenen hürriyeti tahdit ve çalışma ve iş güvenliğinin ihlali suçlarından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemede tutuklanan Gökşingöl, Sincan F Tipi Cezaevi'ne konuldu.