Korsanlar Horizon-1'de bir rehineyi yaraladı

Korsanlar Horizon-1'de bir rehineyi yaraladı
Korsanlar Horizon-1'de bir rehineyi yaraladı

Horizon -1 gemisindeki Gürkan Sarı?nın anne ve babası çaresizlik içinde bekliyor. fotoğraf: DHA

MERSİN - Aden Körfezi’nde korsanların kaçırdığı Türk bayraklı ‘Horizon-1’ gemisinde rehin tutulan gemicilerden 33 yaşındaki Gürkan Sarı, Mersin’deki ailesini telefonla arayarak, korsanların bir kişiyi yaralandığı söyledi.
Ukrayna’dan Çin’e sülfat yükü ile giderken 8 Temmuz’da Somali açıklarında korsanlar tarafından kaçırılan kuru yük gemisinde bulunan 1.5 yıllık evli Gürkan Sarı’nın gözü yaşlı annesi 54 yaşındaki Gülperi ile babası 58 yaşındaki Turgut Sarı, çaresizlik içinde oğullarının yolunu gözlüyor. Anne Gülperi Sarı “Son olarak üç gün önce telefonla aradığında ağlayarak ‘Anne beni kurtarın. Yiyeceğimiz bitti. Banyo yapamıyoruz. Birini vurdular, yaralı’ dedi. Telefonda birlikte ağladık ve kesildi. Elimizden bir şey gelmiyor. Çocuğumun hayatından endişe ediyorum. Çocuğumu sağ salim istiyorum. Devlet bu sorunu çözsün. Adamlar silahlıymış, 23 kişiyi bir odaya kilitlemişler” dedi. Çiftçi baba Turgut Sarı ise gelişmelerle ilgili şirket yetkililerinden bilgi alamamaktan yakındı.
Horizon-1 gemisinde bulunan dördüncü kaptanı Aysun Akbay’ın babası Özgür Akbay, kızından bir haftadır haber alamadığını belirterek, “Şirket yöneticileriyle tartıştık. Biz can  derdindeyiz, onlar para derdinde” diye konuştu. (dha, aa)