Korsanlar için 22-46 yıl ceza talep ediliyor

KKTC'den kalkan Atlasjet uçağını kaçıran hava korsanları Mümin Abdülaziz Cuma Talikh ile Mehmet Reşat Özlü hakkında, 22'şer yıldan 46'şar yıla kadar hapis cezası istendi.

ANTALYA - KKTC'den kalkan Atlasjet uçağını kaçıran hava korsanları Mümin Abdülaziz Cuma Talikh ile Mehmet Reşat Özlü hakkında, 22'şer yıldan 46'şar yıla kadar hapis cezası istendi.
18 Ağustos'ta Lefkoşa-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırıp Antalya Havalimanı'na indirten ve beş saat sonra polise teslim olan hava korsanları tutuklanmıştı. Soruşturmayı sürdüren Antalya Savcısı Sabri Yılmaz, terör suçlamaları kapsamındaki yargılamanın İzmir'deki özel yetkiye sahip ağır ceza mahkemesinde yapılması gerektiği için yetkisizlik kararı vererek, fezleke hazırladı. Fezlekede, hava korsanları hakkında 'cebir ve şiddet kullanarak uçak kaçırma', 'silahla hürriyeti tahdit', 'terör örgütü üyesi olup terör örgütü adına silahlı eylem' suçlarından ceza artırımı istendi. Savcılık ayrıca her yolcu ve mürettebat için 'hürriyeti tahdit' suçundan en az ikişer yıl daha ceza talep edebilecek. Bu durumda uçaktaki 141 kişi için ikişer yıl daha hapis cezası istemiyle dava açılırsa korsanlara 304-751 yıl arasında hapis yolu görünecek.