Korsanlar: Kaide'ye katılacaktık

İki korsandan Filistinli Mommen Abdül Aziz Talikh'in sorgusunda Türk suç ortağı Mehmet Reşat Özlü'yü kendisinin kandırdığını belirterek, "Amacımız, İran'a gidip buradan da Afganistan'a geçip Kaide adına görev almaktı" dediği belirtildi.

ANTALYA - İki korsandan Filistinli Mommen Abdül Aziz Talikh'in sorgusunda Türk suç ortağı Mehmet Reşat Özlü'yü kendisinin kandırdığını belirterek, "Amacımız, İran'a gidip buradan da Afganistan'a geçip Kaide adına görev almaktı" dediği belirtildi. Halen Antalya Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları süren korsanlar için üç gün ek gözetim süresi alındı. Hava korsanları, dün doktor raporu almak için Emniyet'ten çıkarıldı. İki korsan yoğun güvenlik önlemi arasında Antalya Adliyesi'ne götürülerek kontrolden geçirildi. Talikh'in sorgusunda şunları söylediği öğrenildi:
"Özlü'yü ben kandırdım. Uçağa binene kadar da böyle bir şey olacağından haberi yoktu. Onu uçakta ikna etim. Daha sonra tuvalette oyun hamuru ve pillerden oluşan bomba süsü verilmiş paketi hazırlayıp tekrar yanına geldim. Ardından uçağı Suriye mi yoksa İran'a mı götüreceğimiz konusunda konuştuk. Reşat Urfalı olduğu için Suriye'ye gitmek istedi. Ben ise işimizin İran'da daha kolay olacağını söyledim ve eylemi gerçekleştirdik. Amacımız, İran'a gidip buradan Afganistan'a geçip cihat örgütüne katılarak, Kaide adına görev almaktı."
Eve yüklü miktarda para gelmiş
Soruşturmanın boyutu, Interpol ve diğer uluslararası güvenlik teşkilatlarıyla istihbarat bilgileri paylaşılarak derinleştiriliyor. Savcılık yetkilileri, Talikh'in daha önce FBI tarafından gözaltına alındığını, 11 Eylül saldırılarını organize eden "Ahmet" adlı kişiyle Suudi Arabistan'da aynı cezaevinde kaldığının anlaşıldığını ve cezaevinde bulunmasının nedeninin netleştirilmesine çalışıldığını söyledi. Talikh'e Özlü ile aynı evde yaşadığı sıralarda çok miktarda paranın geldiği bilgisine de ulaşıldı. Özlü'nün eyleme örgütsel amacı olmadan "bağnaz bir dindarlıkla" karıştığı kaydedildi.