Korsanların kâbusu oldu

Ekonomiye yıllık 100 milyon YTL zararı olan korsana karşı mücadele eden AMPEC, bir istihbarat örgütü gibi çalışıyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Vizyona yeni bir filmin gireceği ya da yeni bir bilgisayar oyununun piyasayı altüst edeceği haberleri gazetelere düşer düşmez, Maçka'da bir apartmanın en üst katında da 'harekât planı' hazırlanıyor. Türkiye'nin bir köşelerinde orjinal CD'ler kopyalanırken, korsan dedektifleri de son hazırlıkları yapıyor, istihbarat bilgilerini değerlendiriyor, yurtdışına laboratuvara yollanan numunelerin dönmesini bekliyor. Korsan CD'ler piyasaya sürüldüğü sırada, dedektifler de deliller elde, savcının kapısını çalıyor.
Geçen hafta devletten CD sertifikalı Yalçun Uçar'ın tutuklanmasının ardında dev şirketler adına korsan işini sokakta, adliyede, poliste takip eden AMPEC Filmcilik ve Ticaret Şirketi var. Şirketin başında 'korsanla mücadelede' sonuna kadar kararlı genç bir kadın var: Nilüfer Sapancılar.
Yedi bölgede büro
'Korsan âleminin' korkulu rüyası olan Sapancılar'ın ekibi geniş. Büyük bir hukukçu grubunun yanı sıra eski polis ve askerlerden oluşan istihbarat ağının başında bulunan Sapancılar, Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. 12 yıldır AMPEC'te çalışıyor. Beş yıldır şirkette genel müdür olarak görev yapıyor.
AMPEC, Türkiye'nin yedi bölgesinde organize olmuş. Her bölgede hukuk ve araştırma büroları var. Sapancılar'ın anlatımına göre, korsanla mücadelede piyasasanın içine sızılması gibi basit yöntemlerden, insanın aklına gelmeyecek karmaşık yöntemlere kadar her yol kullanılıyor. Kimi zaman 'istihbarat elemanları' günlük kullanılıyor, bazen de 'iş bitene kadar.'
İhbardan sonra hemen çalışma başlıyor. Yeteri kadar delil sağlandıktan sonra savcı ya da mahkemeden arama kararı çıkarılıp, polis eşliğinde baskına gidiliyor. Bundan sonra ise mahkeme safhası başlıyor. Bu kez devreye avukatlar giriyor ve dosya temyizden dönene kadar davanın peşi bırakılmıyor. AMPEC'in sadece İstanbul'daki mahkemelerdeki dava sayısı 2 bini aşmış durumda.
'Tehditler alıyoruz'
Sapancılar, baskınlarda ilginç manzaralarla karşılaştıklarını söylüyor:
"VCD üretimi öyle düşünüldüğü gibi büyük fabrikalarda olmuyor. Evlerin odaları kullanılıyor. Bu iş ilk ortaya çıktığında, korsanı yapanların eğitimi düşüktü. Teknolojik koruma yöntemlerine karşı korsanda eğitimli sayısı arttı. Bir baskında karşımıza üniversitede öğretim üyesi biri çıkmıştı. İşin doğası gereği tehdit alıyoruz. Korsan organize bir iş, mafyası oluştu. Bir yıl içinde 20'den fazla operasyona uğramış insanlar var. Davada karar çıkmadığı için devam ediyorlar. Çünkü baskınlarda sadece malı topluyorsunuz. Tek başına baskın etkili olmuyor."
Film kış, müzik yaz
"Yazın müzik, kışın film, oyun piyasası hareketli olur" diyen Sapancılar, "Baskınlar da bu dönemde artar. Bizim dışımızda belediye ve valiliğe bağlı bir komisyon var. Onlar da baskın yapar. Ele geçirilen mallar ise mahkeme kararıyla iş makineleriyle ezilir. Şu an depolar ağzına kadar dolu. Milyonlarca korsan CD var. 'Matrix', 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'Harry Potter' döneminde çok korsan yapıldı. 'O Şimdi Asker' filmi ise daha ortaya çıkmadan montaj kopyaları bir araya getirilerek CD
oluşturulmuştu" diye konuşuyor.
Videolarla başlamıştı
Sapancılar korsanın ekonomiyi derinden etkilediğini vurguluyor: "İlk korsan video kasetlerdi. Her mahallede video kulüplerde satılırdı. O yıllarda mücadele yoktu. Sonunda yabancı şirketler piyasadan çekildi. 1998'de VCD pazarı oluştu. Çekilenler döndü. Ancak korsan arttı. 2001'de güçlü bir yasa çıktı, yeni yeni uygulanıyor. Korsan, yılda 100 trilyonluk vergi kaçağına neden oluyor" diyor.
En başarılısı Türkiye
Nilüfer Sapancılar, "İstanbul'da Kadıköy, Tahtakale ve Beşiktaş, Ankara'da Maltepe Pazarı, İzmir'de Sevgi Yolu, Çankaya en çok korsan yapılan yerler. Anadolu'da ise Gaziantep, Diyarbakır ve Adana'da da yoğun olarak korsan var. AMPEC bu yıl içinde 800 operasyon yaptı. Yaklaşık 470 bin CD, 120 bin DVD, 12 bin DVX yakalandı. 444 yasal işlem yapıldı" diyor.
AMPEC, dünyanın başlıca sinema, video ve TV şirketlerini uluslararası alanda temsil eden MPA (Motion Picture Association) tarafından 1987'de İstanbul'da kuruldu. Öncelikli amacı film sektöründe mücadeleydi. Daha sonra MÜYAP'la da anlaştı. Büyük film şirketlerine hizmet veren AMPEC, etkili mücadelesi nedeniyle bu yıl, MPA'ya üye 47 ülke arasında korsanla mücadelede en başarılı organizasyon ödülünü almış.


    http://www.radikal.com.tr/7598827598820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.