Korucular artık PKK'yı gözetlemiyor

Korucular artık PKK'yı gözetlemiyor
Korucular artık PKK'yı gözetlemiyor

Korucu kuleleri artık boş

'Çözüm süreci' kapsamında PKK'nın eylemsizlik, daha sonra 8 Mayıs'ta sınır dışına çekilme kararı alması üzerine, Şırnak'ın Kuzey Irak sınır hattındaki korucu kuleleri boşaltıldı.

ULUDERE - Kürt sorunun çözümüne yönelik hükümetin başlattığı 'Çözüm süreci' bölgede özellikle güvenlik alanında büyük rahatlamaya neden oldu.

Kuzey Irak'taki PKK 'lıların Türkiye 'ye sızmasının önüne geçebilmek için Kuzey Irak sınır şeridi üzerinde bulunan Şırnak ile Uludure ve Beytüşebbap ilçeleri arasında yapılan ve köy korucularının nöbet tuttuğu kuleler kullanılmaz oldu.

PKK'nın silahlı gruplarını 8 Mayıs'ta çekileceğini ilan etmesi ardından örgüt üyelerinin önemli geçiş noktalarının bulunduğu Cudi dağı eteklerindeki saldırılarda dayanıklı olmaları için 2-3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde taş kulelerde köy korucularına artık nöbet tutturulmuyor.

Bölgede PKK'lıların geçişlerini engellemek için yıllarca bu kulelerde ve stratejik noktalarda gece-gündüz görev yapan korucular köylerine çekildi. Önümüzdeki günlerde Türkiye dışına çekilecek PKK'lılar ile köy korucularının karşı karşıya gelmemesi ve süreçte olası bir provokasyon olmaması amacıyla kulelerin boşaltıldığı belirtildi.

‘GÖREV VERİLMİYOR’
Kuzey Irak sınır hattı üzerinde PKK'lı grupların kullanabileceği patika yollar ve geçiş güzergahları üzerinde önceki yıllarda gece görev yapan koruculara artık bu görevin verilmediği ileri sürüldü.

Cudi, Herekol, Kato, Tanin Tanin gibi PKK'lıların üs alanlarının bulunduğu dağlardaki derin vadi ve mağaralarda PKK'lılar gibi yanlarında bir haftalık yiyeceklerini alarak tetikte bekleyen özel eğitimli olan köy korucularına buralardan çekilme talimatı verildi.

Köylerinin etrafında da artık nöbet tutmayan korucular çözüm sürecinin aksamadan yürümesinden memnun olduklarını söyledi. Köy korucuları, hükümetin çözüm sürecini açıklamasından ve PKK'nın da eylemsizlik pozisyonuna geçmesinden sonra güvenlik alanında büyük bir rahatlama olduğunu, artık kulelerde nöbet tutmaları veya operasyonlara sevk edilmelerine gerek duyulmadığını söyledi.

PKK'NIN HAVAYA UÇURDUĞU KÖPRÜNÜN YERİNE YENİSİ YAPILDI
Şırnak'ın Beytüşşap ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve geçen yıl Eylül ayında PKK'lıların patlayıcılarla havaya uçurdu köprünün yerine yapılan yeni köprü de tamamlanarak ulaşıma açıldı.
Beytüşşebap ilçesinin tek giriş noktası olan köprünün havaya uçurulması nedeniyle ilçe sakinleri ulaşımda sıkıntı ile karşılaşmıştı.

DHA - Ramazan YAVUZ


  http://www.radikal.com.tr/113139811313987

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tarih - elifarzella

  kürt halkının onurlu mücadelesi şanlı bir demokrasi tarih yazdı. kürt korucuları da alınlarına utanç yazdı. bu utançla yaşamak size en büyük ceza olacak.

  bu fotograf utanc verici - stoll

  Devletin güvenlik kuvvetleri disinda koruculuk diye ilkel ve kurnaz bir yöntem icat etmesi ülke olarak oldukca medeniyetsiz oldugumuzun bir göstergesidir.Bu kurnazlik kürtler tarafindan kürdü kürde kirdirmak ölarak algilandi.Allaha sükürki bu koruculuk utancindan kurtuluyoruz.kürtler umarim bir daha bir kac kurus ugruna bu utanc ve onur kirici duruma düsmezler.

  kadın korucu - Sel0

  Kadın korucuların görsellerinin estetize edilerek sunulmasını Pkk içinde alt ve üst düzeyde kadınların görünür olmasının hareketle ilgili olumlu algı yaratmasına karşılık kullanıldığını düşünüyorum.

  KÜRTLER ÇEKİLİYOR HD'ye - Selimserincan

  PKK'yi, dünyada benzerine zor rastlanır tarzda zorba politikasıyla yaratan da devlettir;karşısına Kürt Kürdü kırsın diye korucu cühelasını diken de devlettir.Tespitleri doğru yapalım.

  Bir rica - TosunBunu

  Teroristlere yapilabilecek tum kolayliklar saglaniyor.Sinir boylarinda herkes uc maymunu oynuyor (gormedik,duymadik,soylemedik).Termaller kapali,nobet mevzileri bos,pekekeciler icin tum sartlar uygun.Biran once Turkiyeden ve hayatimizdan cikmalarini bekliyoruz.Sayin teroristlerden bir ricamiz var,giderken yancilarini da alamazlarmi acaba ?

  ikinci mondros - kizil1984

  birinci dünya savaşı sonra düşmanların bize yaptığını şimdi hükümet yapıyor, yakında o bölgelerdeki askerin silahları toplanıp teskereleri verilirse kimse şaşırmasın

  kurdler cekiliyor - HDI

  turkere bravo demekten baska soz yok. su duruma bakin kurdlerin ulkesinde kurdler biririnden cekiliyor. pkk becere becere bu garipligi becerdi. bir kurd olarak su durumdan utanmayan kurdun onurundan suphe ederim. siyastette onurun isi yok degil mi? birde boyle laflarla kepazelikleri rasyonel hale getirenler var. evrim diger hayvan turu ile insani birbirinden ayirdiginda insana neler ekledi?