Korucular barışı 'okey' oynayarak bekliyor

Korucular barışı 'okey' oynayarak bekliyor
Korucular barışı 'okey' oynayarak bekliyor
Sason'da görev yapan yaklaşık 2 bin geçici köy korucusu, Kürt sorununun çözümü için İmralı'da başlatılan süreçten umutlu.

BATMAN - İçişleri Bakanlığı’nın bu yıl 200 geçici köy korucusu kadrosu daha tahsis ettiği Batman’ın Sason İlçesi’nde bir meslek haline gelen koruculuk, 11 bin 800 nüfuslu ilçede geçim kaynağı oldu.

Hükümet tarafından İmralı ’da başlatılan süreç ile birlikte umutlanan ve rahatlayan korucular, boş vakitlerini kahvelerde okey oynayarak geçiriyor.

Daha önce silahlarını ellerinden düşürmeyen korucular, kahvede okey oynarken artık kabanlarıyla birlikte Kalaşnikof tüfeklerini de askıya asıyor.

’SİLAHLAR HEP DUVARDA KALSIN’
Sason Korucular Derneği yöneticileri, barış sürecini desteklediklerini belirtirken, korucularla oynayan vatandaşlar ise, "Biz de korucular da rahatladık. Eskiden korucular görev dönüşlerinde silahlarını bir an olsun yanlarından ayırmazlardı. Ama şimdi duvara asıp görev dönüşünde hem okey oynuyorlar, hem de çay muhabbeti yapıyorlar. Bu manzara hepimizi sevindiriyor. Silahlar hep duvarda kalsın istiyoruz" diye konuştular.

DHA - Arif ARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/112103111210311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - pierre woodman

  "Silahlar hep duvarda kalsın" cümlesi aslında her şeyi açıklıyor. Koruculuğu kaldırırsak ve o maaşlarınızı da elinizden alsak acaba o duvarda kalır mı? Yoksa PKK (!) birden yine her gün köy basmaya mı başlar. Silahlar duvarda asılı kalsın şu demek: Silah Demokles'in kılıcı gibi hep başımızın üzerinde dursun, biz yine böyle okey oynayak, ama devlet de bize baksın. Bakmazsa biz o duran silahı duvardan almasını biliriz. Niyet başka olaydı "duvardan da evden de köyden de kaldıralım" denirdi.