'Korucular çocuk vurdu'

Mardin'de çobanlık yapan 13 yaşındaki Selahattin Günbay Kalaşnikof marka tüfekle vurularak öldürüldü. Olay anında yanında bulunan kardeşi ve arkadaşı, Günbay'ı dört korucunun vurduğunu iddia etti.
Haber: MEHMET ARİF ALTUNKAYNAK / Arşivi

MARDİN - Nusaybin ilçesine bağlı Düzce Köyü'nde çobanlık yapan 13 yaşındaki Selahattin Günbay, Kalaşnikof marka tüfekle vurularak öldürüldü. Çocuğun, komşu köyün dört korucusu tarafından öldürüldüğü iddia edildi.
Olay, Düzce Köyü'nde önceki gün saat 09.00 sıralarında meydana geldi. Köy yakınında koyun otlatan Selahattin Günbay, akrabası 12 yaşındaki Zeki Günbay ve 13 yaşındaki arkadaşları Seyithan Gürkan, yakındaki Kayadibi Köyü'nde görevli oldukları belirtilen dört köy korucusu tarafından, o bölgede hayvan otlatmamaları konusunda uyarıldı. İddiaya göre köy korucuları, çıkan tartışmada ellerindeki Kalaşnikoflarla küçük çobanları tehdit etti. Tehdite rağmen koruculara direnen Selahattin Günbay, açılan ateşle olay yerinde öldü. Olay yerinden kaçan diğer çobanlar Zeki Günbay ve Seyithan Gürkan, köye gelip durumu ailelerine anlattı. Aileler de durumu jandarmaya bildirdi.
İlk aşamada gözaltı yok
Olay yerine jandarma ekibi ile birlikte giden Gürkan ailesi ve köylüler, Selahattin Günbay'ın cesedini buldu. Nusaybin Devlet Hastanesi'ne götürülen Günbay'ın cesedi, daha sonra otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken, gözaltına alınan kimsenin olmadığı bildirildi.
Gürkan ailesi ve köylüler ise, olaydan yara almadan kurtulan diğer iki çobanın iddiaları doğrultusunda, Kayadibi Köyü'nden olan korucuların gözaltına alınması gerektiğini söyledi. İnsan Hakları Derneği Nusaybin Temsilcisi Tayyip Güneş ile avukat Abdullah Peker, öldürülen çobanın ailesi ile görüşerek, olayın aydınlatılması için jandarma ve savcılık nezdinde girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7415047415040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.