Korucular terör estiriyor

12 yaşındaki kız 'evlendirilmek için' korucu yardımıyla kaçırıldı. Jandarma 'bölge dışı' diye müdahale edemiyor. Çocuğun kaderi korucubaşının ellerinde.
Haber: FARUK BALIKÇI / Arşivi

DİYARBAKIR - Silvan'da evlendirilmek için kaçırılan 12 yaşındaki Necla Tünle, korucu kontrolündeki bir bölgede tutuluyor. İlçe jandarması, 'Bölgemiz değil' derken, güvenlik
güçleri 'bir türlü' organize olup operasyon yapamıyor. Küçük kızın kaderi korucubaşı Hamdüssena'nın iki dudağı arasında. Resmi kayıtlara göre 8 yaşında görünen küçük kızın ailesini ve güvenlik güçlerini çaresiz bırakan olaylar şöyle gelişti:
Dört kardeş kaçırdı
Annesi Ayniye Tünle ile birlikte 17 Kasım'da bir düğüne giden 12 yaşındaki Necla Tünle, Adem Koç ile evlendirilmek amacıyla kaçırıldı. Nezir, İbrahim, Ekrem ve Adem Koç adlı kardeşler kaçırdıkları Necla Tünle'yi Silvan'ın Altınkum Köyü'ne götürdü. Küçük kızın ailesinin savcılığa yaptığı şikâyet üzerine köye operasyon yapan jandarma, eli boş döndü. Aile yaptığı araştırmada Necla'nın Altınkum Köyü'ne komşu olan, ancak Kulp ilçesi sınırlarında bulunan Karaorman köyünde tutulduğunu öğrendi. Ancak, jandarma yetki alanında bulunmadığı gerekçesiyle köye operasyon düzenleyemedi.
Korucubaşının evinde
Kulp ve Silvan ilçeleri cumhuriyet savcılıklarına yapılan başvurularından sonuç alamayan acılı aile, avukatları Yusuf Ayata aracılığıyla Diyarbakır Valiliği'ne başvurdu. Dilekçede, kızlarının kimlikleri belli dört kişi tarafından kaçırılarak Altınkum Köyü'nde korucubaşı Hamdüssena Sümbül'ün evine götürüldüğü, olayın güvenlik güçlerine bildirilmesiyle bu kez de sınır olan Kulp'un Karaorman Köyü'ne götürüldüğünü;
küçük kızın böyle dolaştırılarak Silvan ve Kulp'taki emniyet güçleri arasında yetki karmaşası yaratarak zor durumda bırakmak amaçlandığı belirtildi.
'Korucubaşı istese verir'
Dilekçede, "Silvan ve Kulp ilçesi jandarma komutanlıkları arasında koordinasyon sağlanarak ortak operasyon yapılması için Diyarbakır İl Jandarma Alay Komutanlığı devreye girmesi gerekiyor. Ayrıca Korucubaşı Hamdüssena Sümbül istediği takdirde bir saat içerisinde kızı ailesine teslim edebilir" denildi. Avukat Yusuf Ayata, "Kaçıranlar belli, kızın alıkonduğu köy belli, ancak hiçbir şey yapılmıyor. Kimlikleri belli olmasına rağmen yakalanamamaları vahim bir olaydır" dedi.
Bu arada bölgenin ileri gelen kişilerinin araya girmesiyle, evlenmek isteyip istemediğini öğrenmek için Necla ailesi ile görüştürüldü. Aile, Karaorman Köyü'nde silahların gölgesinde yapılan görüşmede sürekli ağlayan Necla'nın hiç konuşmadığını, durumunun da perişan olduğunu söyledi.
'O daha çocuk!'
Anne Ayniye Tünle, 35 günden beri yaptıkları resmi başvurudan sonuç alamadıklarını ve kızının bu yaşta evlenmesine razı olmadığını belirterek, "Hayatı adeta uçurumun bir kenarında, o daha bir çocuk. Bu yaşta evlendiremem" dedi. Baba Yusuf Tünle ise, kızını kaçıranların korucuların himayesinde bulunduğunu ve güçlerini koruculardan aldığını belirterek, "Gücümüz yetmiyor onlara. Kaçıranların kızımı savcılığa teslim etmelerini istiyorum" diye konuştu.