Korucuların bulduğu yavru ayı evine döndü

Korucuların bulduğu yavru ayı evine döndü
Korucuların bulduğu yavru ayı evine döndü

Dört aylık ayı yavrusu son kez biberonla beslendikten sonra Hakkâri?nin Civişkan Yaylası?nda gözden koyboldu. FOTOĞRAFLAR: BEHÇET DALMAZ / DHA

Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Köy korucularının bulduğu yavru ayı bir ay boyunca biberonla beslendikten sonra dün yeniden doğaya salıverildi. Yavru ayı Hakkâri’ye 20 kilometre uzaklıktaki Ağaçdibi köyüne operasyona giden köy korucularınca hareketsiz yatarken bulunup polise teslim edilmişti.
Bir süre polis tarafından bakılan yavru daha sonra Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edildi. Müdürlüğün bahçesinde kendisi için yaptırılan bir kafesin içinde, biberonla süt verilerek el bebek gül bebek büyütülen yavru dört aylık olunca doğaya salınmasına karar verildi. Çevre Orman Müdürlüğü çalışanlarının ‘Canım’ diye seslendiği ayı, dün yedi kişilik ekip tarafından Hakkâri kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Civişkan yaylasında salıverildi. Ayrılık anında çok duygulandığı gözetlenen Müdür Ayşe Okay “Yaklaşık bir aydan bu yana büyük bir özenle sütle besliyoruz. Bunun için yavru ayıya özel bir kafes yaptırmıştık ve bir arkadaşımız onunla sürekli ilgileniyordu. Bugün de ekip olarak çok sevdiğimiz yavru ayıyı doğaya bıraktık. Doğa onun için daha iyi olacak” dedi.