Korucuya zorunlu tahliye

İdil'de Süryanilere ait Sarıköy'e yerleşen korucular, jandarma zoruyla çıkarılacak. Avrupa'dan gelen Süryaniler ise köylerinin boşaltılması amacıyla manastırda bekliyor.

ŞIRNAK - İdil'de Süryanilere ait Sarıköy'e yerleşen korucular, jandarma zoruyla çıkarılacak. Avrupa'dan gelen Süryaniler ise köylerinin boşaltılması amacıyla manastırda bekliyor.
Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Sarıköy, 1994 yılında terörle mücadele gerekçesiyle idareciler tarafından boşaltıldı. Korucuların yerleştirildiği köyde yaşayan Süryaniler Avrupa'ya göç etmek zorunda kaldı. Bölgede olayların dinmesinden sonra, köylüler dönmek istediklerini açıkladı. Ama korucular, köyü boşaltmadı.
Dört ay önce Şırnak'ta göreve başlayan Vali Osman Güneş, Süryani vatandaşların köylerine dönmek istediklerini ve bunu kendilerine ilettiklerini belirterek, kendilerinin de bir hukuk devleti olarak bunu sağlamak zorunda olduklarını söyledi.
Vali: Sırtımda yük
Dönemin idarecilerini eleştiren Güneş, korucuların Sarıköy'de oturma hakları olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:
"Eğer koruculuk yapıyorlarsa, devlet bunun karşılığını vermektedir. Bunlar halkın can ve mal güvenliğini koruyacakları yerde halkın malına zarar vermeye başladılar. Bu olay artık benim sırtıma Cudi Dağı'ndan daha büyük bir yük getiriyor."
Köye üç kez gittiğini ve koruculara ev yapmaları için yer ve malzeme verdiğini, bu teklifleri kabul edilmeyince Cizre'de yapımı tamamlanan konutları teklif ettiğini anlatan Vali Güneş, şöyle konuştu: "Bunların yüzde 80'inin, zaten geldikleri Yayalar Köyü'nde evleri var. Ama bu evlere yakınlarını yerleştirmişler, 'Evimiz yok' diyorlar. Ama gerekirse onların koruculuk görevlerine son vereceğim. Avrupa Birliği kapısına gelmişken, kimsenin böyle istismarcı davranarak, hukuki olmayan şekilde davranmasına izin verilmeyecektir. Bakanlık'tan gelen emirle, jandarmaya, köyün boşaltılması için talimat verdim."
İki aydır manastırdalar
Midyat ilçesi yakınlarında bulunan Süryani Deyrülumur Manastırı Metropoloti Samuel Aktaş da, "Bazıları yaklaşık 2 aydır manastırda kalıyor. Bu sorunun bir an önce çözümlenmesini bekliyoruz" diye konuştu. (dha, aa)