Koruma eşliğinde okula

Hakkâri'de, Yüksekova'ya bağlı Kargılı mezrası halkı ve çocukları, okuyabilmek için büyük mücadele veriyor. Çocuklar her gün 10 kilometrelik dağ yolunu aşarak okullarına gidiyor. Mezranın dört korucusu da eğitim yolcularını vahşi hayvanlardan korumak için kervana katılıyor.
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Yüksekova ilçesi Ortaç Köyü Kargılı mezrasının beşi kız 19 öğrencisi, her gün, 10 kilometre uzaktaki ilköğretim okuluna korucuların silahları eşliğinde gidip geliyor.
Yüksekova'ya 50 kilometre uzakta bulunan Kargılı mezrasındaki öğrenciler, okullarına ulaşabilmek için büyük mücadele veriyor. Taşımalı sistemin dışında kalan mezranın öğrencileri, 14 kilometre uzaktaki Ortaç Köyü İlköğretim Okulu'na gidip gelmek için daha kısa olan 10 kilometrelik dağ yolunu kullanıyor. Dağ ve tepeleri zaman zaman boylarına varan karda düşe kalka yürüyerek aşan 19 öğrenciyi yabani hayvanların saldırısından korumak için mezranın dört korucusu da silahlarıyla eşlik ediyor. Kar yüzünden yürüyemeyen bazı çocukları ise korucular zaman zaman omuzlarında taşımak zorunda kalıyor.
Sabah saat 05.00'te yola koyulan çocuklar, yaklaşık bir saat süren yolculuktan sonra okullarına ulaşabiliyor. Bahar aylarında fazla sorun yaşamadıklarını, ancak kışın büyük zorluk çektiklerini belirten öğrenciler, taşımalı sisteme alınmalarını istedi. Veliler de, özellikle kışın çocukların okula gitmek istemediklerini belirterek, "Yolculuk onları çok yoruyor. Çığ düşmesinden ve hayvanların saldırısından korkuyoruz. Mezramız taşımalı sisteme alınsın" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7337657337650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.