Koruyucu ailenin büyük fedakârlığı

Koruyucu ailenin büyük fedakârlığı
Koruyucu ailenin büyük fedakârlığı
Hamza -Sebahat Mert çifti, kas hastası Mustafa Kantar'ın koruyucu ailesi oldu. Yatalak gence, 20 yıldır fedakârca bakan aile destek bekliyor.

KAYSERİ - Kayseri’de yaşayan 61 yaşındaki Hamza ile 56 yaşındaki eşi Sebahat Mert çifti 3 çocukları olmasına rağmen zaman zaman yurtları ziyaret ederek, kimsesiz çocukları evlerinde misafir etmeye başladı. 1992 yılında, evlerinde misafir ettikleri çocuklardan 3 yaşındaki Mustafa Kantar’ın koruyucu ailesi olmaya karar veren çift, 2 yıl sonra kas hastası olduğunu öğrendikleri manevi evlatlarına daha büyük sevgi ve şefkatle bağlandı. Hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkûm Mustafa’yı kendi çocuklarından ayırt etmeyen çift, manevi evlatlarının ilköğretimi bitirmesini de sağladı. Hastalığı ilerlediği için yatalak olan ve son 3 yıldır solunum cihazına bağlı yaşayan 23 yaşındaki Mustafa, koruyucu ailesinin desteği sayesinde yeniden ayağa kalkacağı günü bekliyor.
Hamza Mert, misafir ettikleri Mustafa Kantar’ı 3 ay sonra yurda bıraktıklarında büyük bir boşluk hissettiklerini belirterek, “Mustafa 3 ay yanımızda kaldı. Tekrar yurda götürdüğümüzde adeta mahallemiz başımıza yıkıldı. Ertesi gün yeniden aldık ve koruyucu ailesi olduk” dedi. Mustafa’ya 5 yaşındayken kas hastalığı teşhisi konulduğunu anlatan Mert, şunları söyledi: “16 yılını tekerlekli sandalyede geçiren Mustafa, 3 yıldır da yatalak olarak cihazlara bağlı yaşamını sürdürüyor. 3 yıl öncesine kadar odası ayrıydı, çok iyi bilgisayar kullanıyordu. 8. sınıfa kadar okula tekerlekli sandalye ile götürdük. Oğlum yeniden ayağa kalkacak inşallah, yeniden onunla tatile gideceğiz.”
Yedek cihaza ihtiyaç var Mustafa’nın solunum, balgam ve oksijen cihazlarına bağlı yaşadığını belirten Hamza Mert, “ En mühim olanı, solunum vantilatörü. Bu cihaz arızalandığı zaman Mustafa’yı yoğun bakıma kaldırmak zorunda kalıyoruz. Hayırseverlerimiz bize bir tane yedek vantilatör alırsa, yoğun bakımda kalmayız” diye konuştu.


    ETİKETLER:

    Bilgisayar

    ,

    zaman