Koryürek'i öldüren kazaya hapis yok

Koryürek'i öldüren kazaya hapis yok
Koryürek'i öldüren kazaya hapis yok

Mahkeme kazada ?asli kusurlu?nun ölen Koryürek olduğuna karar verdi.

Gazeteci Cüneyt Koryürek'in kemiklerinin yarısının kırıldığı trafik kazasında, hız limitini aşan sürücüye iki yıl hapis cezası verildi. Bu ceza da 14 bin 600 liraya çevrildi

İSTANBUL - Gazeteci Cüneyt Koryürek’e çarparak ölümüne yol açan sürücü Nevzat Aslan, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı 14 bin 600 lira adli para cezasına çevirdi. 77 yaşındaki gazeteci Koryürek 19 Ocak 2008 tarihinde, sık sık trafik kazalarıyla gündeme gelen Elmadağ Cumhuriyet Caddesi’nde karşıdan karşıya geçmeye çalışırken Aslan’ın kullandığı otomobilin altında kalarak hayatını yitirmişti.
Aslan ilk ifadesinde “Bana yeşil ışık yanıyordu. En sol şeritten giderken birden önüme fırladı. Çok üzgünüm” dedi.
Şişli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmaya tutuksuz yargılanan Aslan ile avukatı Mehmet Sadık Avcı katıldı. Duruşmada söz alan Koryürek’in oğlu müşteki Mehmet Koryürek, kaza tutanağına göre sürücünün en az yüzde 40 oranında hız limitini aştığını vurguladı: “Orada en fazla 50 kilometre hız yapılabilecekken 70 kilometre gibi bir hızla gidilmiş, sürücünün yola gerektiği kadar dikkat vermediği anlaşılmıştır. Sürücü yolun sağından soluna geçmekte olan yayayı, gereken dikkati vermiş olsaydı görebilirdi. 200 kemikten 100’ünün kırık olması ve araç üzerindeki hasarlar, sanığın hızlı gittiğini göstermektedir.”
Koryürek’in avukatı Sadık Durak da kusur oranlarının yeniden tespiti için dosyanın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini, bu kabul edilmezse sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.
Son sözü sorulan sanık Nevzat Aslan ise üzgün olduğunu belirterek, “Vicdanım rahat, kaza olmaması için elimden geleni yaptım” diye konuştu.
Hâkim Meral Tokat Adli Tıp İhtisas Dairesi’nden gelen, Koryürek’in ‘asli kusurlu olduğu’ yönündeki raporuna dikkate alarak Aslan’a TCK’nın 85/1. maddesi gereğince iki yıl hapis cezsı verdi. Cezayı 14 bin 600 TL adli para cezasına çevirdi. Ayrıca Aslan’ın ehliyetine altı ay süreyle el konuldu. Mehmet Koryürek, kararı temyiz edeceklerini söyledi. (Radikal)