'Koşan adamlar' Ankara sokaklarında

'Koşan adamlar' Ankara sokaklarında
'Koşan adamlar' Ankara sokaklarında
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında ‘duran adam’lar, ‘volta atanlar’ arasında Ankara ’da ‘koşanlar’ da vardı. ‘Koş Ankara’ ekibi Gezi eylemleri sırasında tepkilerini koşarak dile getirdi. Aralarında öğretmenler, sağlık çalışanları, mühendisler, akademisyenler, CEO’lar, finans uzmanları, yönetim danışmanları, öğrenciler ve işsizlerin olduğu ekip, direnişin Ankara şehir merkezinde iki ayağını oluşturan Kuğulu Park ve Güvenpark arasında koşuyor.
Bu rota üzerinde geçen 1 aydır direnişin her türlüsüne sahne olan Ankara sokaklarından geçmeye çalışan Koş Ankara ekibi, her koşusunda Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktaya uğruyor ve karanfiller bırakıyor.
ODTÜ Dağcılık Kulübü ile başlayan, değişen ve genişleyen kadrosuyla yaklaşık 20 yıldan fazla süredir faal olduklarını ifade eden Koş Ankara ekibi, mezuniyetin ardından mezun doğa sporcuları olarak ORDOS adıyla devam ettiklerini söylüyor. 

ODTÜ arazisindeki koşularla başladı 

Sürekli olarak ODTÜ arazisinde koşan ekibin üyeleri sadece Ankara’da değil, İstanbul ’da, hatta ABD , Fransa, İtalya, Kuzey Avrupa , Japonya, Rusya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde de koşuyorlar.
Koş Ankara ekibi üyeleri Gezi protestolarında ‘neden koştuklarını’ da, “Halk, 1 aydır ara vermeden direnişi sürdürüyor, eylemlerde tıkandığı noktada yeni direniş kanalları üretiyor. ‘Duran adam’ bunlardan biriydi. Yaşantımıza ve temel haklarımıza müdahalelere karşı direniş, yaşam tercihlerimiz bize bırakılana kadar sürecek. İktidar fikir değiştirene ya da yeni fikirler iktidara gelene kadar sürecek. Bu işte süreklilik sağlayabilmek sanırız, yaşamın içerisine katılmış direniş yöntemleri gerektiriyor. Günlük yaşantımızda zaten yapıyor olduğumuz şeyleri artık direnişimizin parçası haline getiriyoruz hepimiz. Hayatımızdan kopmadan, direnişten bıkmadan sürdüreceğiz. Biz de bu nedenle severek sürdürdüğümüz koşu uğraşımızı direnişe kattık” diye anlattı.
“Bu günlerde direnişin ucundan tutup da destek almayan yok her halde...” diyen Koş Ankara ekibi, özellikle polis müdahalelerinin sert yaşandığı Sakarya ve Yüksel caddeleri ile Güvenpark’ta çok yoğun alkış desteği aldıklarını söyledi. 

Atlıyor, zıplıyor, akrobasi yapıyorlar 

“Sizi görüp koşmaya karar veren oldu mu?” sorusuna ‘evet’ yanıtını veren ekip, bir grup gencin kendileriyle koşmasını da şöyle anlattı:
“Bir grup genç arkadaş, Güvenpark’ta hızlı bir kararla koşuya dahil oldular, Kuğulu’ya kadar geldiler. Serbest sokak koşucularıymış. Televizyonda falan izlediğimiz sokaklarda akrobatik hareketlerle atlayan zıplayan yetenekli gençlerden. Bundan sonra onlar da olacak koşularda. Renk kattılar.”