Köşe yazarına sordu: Kadın olsam babamın maaşı alır mıyım?

Köşe yazarına sordu: Kadın olsam babamın maaşı alır mıyım?
Köşe yazarına sordu: Kadın olsam babamın maaşı alır mıyım?
Hafta sonları Hürriyet'teki köşesinde okur mektuplarını yanıtlayan Şükrü Kızılot 'zorlu' bir soruya yanıt aradı...

Hürriyet Ekonomi yazarı Şükrü Kızılot'un okur mektuplarını yayınladığı köşesinde bugün ilginç bir soru yer aldı: Kadın olsam babamın maaşını alır mıyım?

İşte Kızılot'a sorulan soru ve yazarın cevabı:

SORU: Babam üst düzeyde bir kamu görevinden emekliydi. Yaklaşık 6 ay önce öldü. Annem de babamdan bir yıl önce ölmüştü. Ben ise işsiz ve geliri olmayan 28 yaşında biriyim. Babamdan aylık bağlatmak için gittiğimde, erkek çocuklara, yüksek eğitim yapsa dahi aylık bağlanmadığını, bekar kız çocuklarında ise sorun olmadığını, serbest ya da SSK’lı çalışsalar bile aylık bağlandığını söylediler. Kafam karıştı.. Aslında kadın olmanın da ayrı bir güzelliği var. Kimseye soramıyorum. Ameliyatla cinsiyet değiştirirsem, babamdan yüklü bir aylık bağlanacak. Tavsiye eder misiniz? En önemlisi, bunu yaptırdığımda “sonradan kadın olanı kabul etmiyoruz” derler mi ve bütün olay boşa gider mi? (RUMUZ: Ceylan)

YANIT: Tavsiye etme konusuna beni karıştırmayın. O sizin kararınız olsun. Ancak cinsiyet değiştirip kadın olursanız, babanızdan size (bekâr olduğunuz ve Emekli Sandığı’na tabi bir memuriyette çalışmadığınız sürece) aylık bağlanır.


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  ekonomi

  ,

  Kamu

  ,

  Bugün

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  SSK

  ,

  emekli

  ,

  eğitim

  ,

  öldü