Köşk'ten 'alkol yasası'na onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkol satışına sınırlama getiren yasayı, inceleme süresinin bitimine bir gün kala onayladı.
Alkol düzenlemesinin de yer aldığı 6487 sayılı yasa, TBMM Genel Kurulu’nda 24 Mayıs’ta kabul edilmiş ve onay için 28 Mayıs’ta Köşk’e gönderilmişti. Yasadaki, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımının yapılmaması; televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkiyi özendirici görüntülere yer verilmemesi; alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılmaması gibi hükümler tepkilere neden olmuştu. Tepkiler üzerine hükümet üyelerinden gelen açıklamalar ise gerginliği artırmıştı. Bunun üzerine yasayla ilgili gözler Köşk’e çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Gül, 29 Mayıs’ta Türkmenis’tan konuyla ilgili sorular üzerine “Bakıp inceleyeceğiz tabi. Ama alkol yasağı falan diyorlar. Yasak değil ortadaki” diyerek onay sinyali vermişti. 

Yasa ne getiriyor? 

Yasayla gelen yeni uygulamalardan bazıları şöyle:
Gece 22.00’dan sonra bakkal, büfe gibi içkinin şişe olarak satıldığı yerlerden içki alınamayacak. Bu yasağa süpermarket, hipermarketler de dahil.
Yasak saatlerde satış yapan büfe ya da bakkala 100 bin liraya kadar para cezası verilecek.
Artık alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak.
100 metre yakınında örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethane olan yerlerde içki satışı ya da tüketimi yapılamayacak.
0,50 promilin üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülere 700 lira idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 6 ay geri alınacak.