Köşk'ten eğitim için seferberlik

Cumhurbaşkanı Sezer, 19 Mayıs'ın 82. yılında cehalete savaş açtı. Sezer, eşi Semra Sezer'in kendisi adına önderlik ettiği 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' için destek istedi. Seferberlik 8 Eylül'de başlatılacak.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı tarih olan 19 Mayıs'ta Ulusal Eğitime Destek Kampanyası başlattı.
Önderliğini kendisi adına eşi Semra Sezer'in üstlendiği kampanyayla ilgili dün yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı, eğitim sorununun, Türkiye'nin öncelikli konularının başında geldiğini belirterek, "Ülkemiz zengin potansiyeli ve yetişmiş insan gücü ile eğitim alanında yaşanan sorunların üstesinden gelecek güce sahiptir. Bu gücü harekete geçirmek ise geniş toplum kesimlerinin iyi planlanmış bir kampanya çerçevesinde ortaklaşa sorumluluk almaları ve eşgüdüm içinde çaba göstermeleri ile olanaklı kılınacaktır" dedi.
Eylül 2003'e kadar
Kampanyaya özellikle 19 Mayıs'ta başlandığını
belirten Sezer, tüm illerde kampanyanın hazırlık çalışmalarının 19 Mayıs'ta eğitsel etkinlikler ise 8 Eylül 'Dünya Okuma-Yazma Günü'nde başlatılacağını ve Eylül 2003'te tamamlanacağını ifade etti.
Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ve il valilikleri ile işbirliğinde yürütülecek olan kampanyada, kamu kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü bireyler görev alacak. Cumhurbaşkanı, kampanyasının amacını da, şöyle açıkladı:
"Eğitim olanağından yararlanamamış genç kız ve kadınlar başta olmak üzere, yetişkin nüfusun tümünün eksik eğitimlerini tamamlayabilmelerine yönelik programlar uygulamak, temel yaşam becerileri kazanmalarına ve mesleki eğitim programlarından yararlanmalarına olanak sağlamaktır."