'Köstebek' korucular gözaltına alındı

Hakkari'de altı korucu Kuzey Irak'taki 'sakıncalı' kişilere askeri birliklerin konumu hakkında bilgi verdikleri ileri sürülerek gözaltına alındı

ŞENOL ÇAKIR - ONUR SAĞSÖZ - BEHÇET DALMAZ

HAKKARİ - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, sınır ötesi hakerat için yığınağı devam ederken, Hakkari’nin Çukurca İlçesi'nde de asker sayısı artırıldı. Bu bölgede 20 bini aşkın asker, Irak sınırının sıfır noktasında alarma geçti ve kara harekatı emrini beklemeye başladı. Uçak ve helikopterlerin keşif uçuşları arttı.  Altı korucubaşı Kuzey Irak'a askeri bilgileri verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. 

Irak sınırında ‘askeri bölge’ ilan edilen ve giriş- çıkışın yasaklandığı kritik bölgelerde kara harekatının başlaması beklenirken, Çukurca başta olmak üzere birçok yerde birlikler alarma geçirildi. Çukurca- Uludere karayolunda ise güvenlik önlemleri üst seviyelere çıkarıldı. Bölgede, uçakların keşif uçuşlarının yanı sıra askeri helikopter trafiği de yoğunlaştı. Helikopterler de Türkiye-Kuzey Irak sınırında keşif uçuşları yapıyor. Sınır bölgelerindeki bu hareketlilik, yöre halkı tarafından da heyecanla izleniyor. Kuzey Irak'ta olası operasyon için sınırın sıfır noktasındaki bölgelere Hakkari’den de bu sabahın erken saatlerinde TIR'larla tank ve mühimmat sevkıyatı yapıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen sevkıyatta, bazı askerler sivil minibüslerde taşındı. Ayrıca kent merkezinden bu sabah havalanan helikopterler de sınır bölgelerinde günlük keşif uçuşları yaptı.

ALTI KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Askeri yetkililer stratejik noktalardaki hazırlıkların gizli tutulması için buralara giriş çıkışı yasakladı. Bu bölgelerden yapılan telefon konuşmaları da izlemeye alınırken, Kuzey Irak'la yaptıkları telefon görüşmelerinde askeri bilgileri verdikleri ileri sürülen korucubaşı İdris Seven ve Cemal Demir ile Burhan Ediş, Tayyip Ecer, Hacı Çetin ve Enver Demir gözaltına alındı. Güvenlik yetkilileri bu kişilerin, Çukurca ilçe merkezi ile Çığlı, Üzümlü ve Köprülü köylerinden Kuzey Irak'la ‘sakıncalı görüşme yaptıkları’ gerekçesiyle gözaltına alındıklarını söylemekle yetindi. (dha)