@ismailsaymaz

Kot kumlamada sonunda adalete doğru iki adım...

Kot kumlamada sonunda adalete doğru iki adım...
Kot kumlamada sonunda adalete doğru iki adım...

Ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçiler, hem yaşam hem hak savaşında. Fotoğraf: SEYFİ ÇELİKKAYA / AA

41 can alan silikozis hastalığı nedeniyle ilk dava açıldı. İki hasta işçinin şikâyeti üzerine iki işveren yargılanacak
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ölümcül silikozis hastalığına neden olan kot kumlamacılıkla ilgili, Sağlık Bakanlığı’nın bu sektörü yasaklamasından sonra nihayet yargı da işlemeye başladı. İki silikozis hastasının şikâyeti üzerine iki işveren hakkında, ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet’ten dava açıldı. Savcılık ayrıca, sekiz silikozislinin şikâyeti üzerine kaçak atölyeleri denetlemekle yükümlü belediye personeline ‘görevi kötüye kullanmak’tan dava açtı.
İki işverenin Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde, belediye personelininse Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı iki dava, silikozis hastalarının adalet arayışında bir ilk...
Yılmaz Kartal ve dayısının oğlu Mehmet Şah Yalçın, yedi yıl önce memleketleri Batman’dan, iş bulmak için İstanbul’a gelip Güngören’deki kot kumlama atölyesinde işe girdiler. Üç yıl çalışmanın ardından önce öksürükler, sonra uykusuz geceler başladı. Kartal, Ekim 2006’da Yedikule Göğüs Hastalıklar Hastanesi’ne yatırıldı. Sonra da Yalçın kontrolden geçirildi. İkisi de o ana kadar hiç duymadıklarını bir hastalığa, silikozise yakalanmışlardı.
Bir çocuk babası olan Kartal, şimdi 30; Yalçın ise 28 yaşında... Birlikte işverenleri Aydın Seven ve Süleyman Deniz hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet ettiler. İşverenler “Şikâyetçileri tanımıyoruz” dese de eski Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 456/2 maddesi uyarınca ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet’ten beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Bu arada; Ömer Gündüz, Mustafa ve Sadullah Bilkay, Medeni Gündoğdu, Ramazan Demir, Yakup Yıldırak ile Tuncay Oral da Bahçelievler’de Stil Tekstil ve Ezal Tekstil adlarındaki iki kot kumlama atölyesinde silikozise yakalandıkları için, işverenler; denetim görevlerini yerine getirmedikleri iddiasıyla da ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Göz göre göre...
Yapılan soruşturmaya göre, şikâyete konu Stil Tekstil’in ruhsatsız çalıştığı Ağustos 2002’de tespit edildi. İktisat ve Ruhsat Müdürlüğü, işyerinin kapatılması için Ekim 2002’de zabıtaya talimat verdi. Ayrıca işyerinden çıkan atıkların çevreye zarar verip vermediğinin tespiti için Şubat 2003’te İSKİ’ye yazı yazıldı. Fakat Stil Tekstil adresinde ‘bulunamadı.’ Bu ‘hata’ Temmuz 2003’te fark edildiğinde Stil Tekstil, faaliyetine devam ediyordu. Bu durum, bir yıl daha sürdü. Mayıs 2004’te, İSKİ’ye bir dilekçe veren şirket, faaliyetten men kararını iki aylığına durdurdu. Arada hangi işlemlerin yapıldığı bilinmeyen iki yıl daha geçti. İşletme Şubat 2006’da mühürlendi. Fakat Kasım 2006’da, mührün söküldüğü ve faaliyetin sürdüğü anlaşıldı.     
Savcılık 2007 yılına kadar açık kalan Metin Çiftçi’ye ait Stil Tekstil’le ilgili denetim yapmadığı gerekçesiyle eski Bahçelievler Belediyesi İktisat ve Ruhsat Müdürü Rahmi Hücümlenoğlu hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’tan dava açtı. Çalışma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve işverenlerle ilgili soruşturmalarsa sürüyor.
Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar 41 işçinin silikozise yakalanarak öldüğü kot kumlama işini geçen martta yasaklamıştı.