'Kötü aile'lere ders

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) başvurusuyla, çocuklarını çalıştıran altı aileye açılan davadan ilki sonuçlandı.

İSTANBUL - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) başvurusuyla, çocuklarını çalıştıran altı aileye açılan davadan ilki sonuçlandı. 13 yaşındaki H.Y. ile 9 yaşındaki kardeşi İ.Y'nin velayetleri ailelerinden alındı. SHÇEK uzmanları, 1998 yılında, sokakta dilencilik yapan 10 yaşındaki H.Y'ye rastlayarak Kadıköy Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne aldı. Okula gönderilmeyen, çalışmaya, hatta yasadışı yollardan para kazanmaya zorlandığı tespit edilen H.Y için harekete geçen uzmanlar, çocuğun ailenin yanında bakılmasını sağlamak için 15 Ocak 1999'da Yıldız ailesinin evine gitti. Bu görüşmede Nebi Y, hasta olduğunu ve çocuklarının getirdiği paraya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Uzmanlar, fiziki koşulları çok kötü olan evde üvey anne Seher Y'nin de çocuklara çok sert davrandığını tespit etti. Uzmanlar, diğer kardeşlerden 19 yaşındaki İzzet'in evi terk ettiğini, 21 yaşındaki Mirza'nın askere gittiğini, 17 yaşındaki G.Y. ile altı yedi yaşlarında olduğu söylenen İ.Y'nin ise çalıştırıldığını belirledi. Bunun üzerine SHÇEK, iki küçük kardeş hakkında koruma kararı çıkartıp çocukları, güvenlik güçlerinin yardımıyla aileden aldı.
Başarılı bir öğrenci oldu
SHÇEK daha sonra da, baba Nebi Y. hakkında Gaziosmanpaşa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde
'velayetin nezi' (velayetin kaldırılması) davası açtı. 1 Mayıs 2001'de kararı açıklayan mahkeme, babanın, 'çocuklarını yeterince bakıp gözetmediği, geçimlerini sağlamadığı, fiziki, ruhsal ve toplumsal tehlikelerle karşı karşıya bıraktığı' tespitinde bulundu ve iki çocuk üzerindeki velayetini kaldırdı. 3.5 yıl içinde önce okuma yazma kursuna giden, daha sonra Vakıfbank Umut Çocukları İlköğretim Okulu öğrencisi olan H.Y, şu anda 6. sınıfta eğitim görüyor. Önce okulda ders olarak gördüğü, sonra arkadaşlarıyla çok severek oynadığı satrançta Türkiye çapında üçüncülük derecesi bulunan H.Y, bu dalda hayli iddialı. Küçükyalı Çocuk Yuvası'nda kalan H.Y'nin kız kardeşi İ.Y'nin de başarılı bir öğrenci olduğu ifade edildi.
Bu arada İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kahraman Eroğlu, altı velayet davasından başka 60 aileye çocuklarını çalıştırdıkları için ceza davası açıldığını ve davası sonuçlanan 35'ine 6-12 ay hapis cezası verildiğini ifade etti. (aa/Radikal)