Kötü haber geldi: Didem Tuncay bir gözünü kaybetti

Kötü haber geldi: Didem Tuncay bir gözünü kaybetti
Kötü haber geldi: Didem Tuncay bir gözünü kaybetti

ABD Büyükelçiliği’ne yönelik bombalı saldırıda yaralanan gazeteci Didem Tuncay’ın bir gözünde kalıcı görme kaybı oluştu.
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurullah Zengin, canlı bombalı saldırıda yüzünün sağ bölümünden yaralanan gazeteci Didem Tuncay’ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Nurullah Zengin şöyle konuştu: “Hafta sonu hastanemizin göz bölümünün 6 eğitim görevlisi ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden iki öğretim üyesi ile birlikte kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. 7 milimetre çapında bir şarapnel parçasının sağ gözün ön tarafından girip arka tarafından çıkacak şekilde bir yaralanmaya neden olduğu anlaşıldı. Görme fonksiyonları açısından kalıcı bir hasarın oluştuğu tespit edildi. Fakat arkadaşlarımızın tespiti görme fonksiyonlarının kaybı ile birlikte gerek cuma günü yapılan ameliyat gerekse bundan sonra yapılacak ameliyatlarla sağ gözün şekil bütünlüğünün sağlanabileceği yönünde oldu. Sağ göze bundan sonra yapacağımız tedavinin esas amacı bu gözün şekil bütünlüğünün sağlanması amacına yönelik olacaktır.”
Prof. Dr. Nurullah Zengin her iki kulak zarında da delinme olduğunu belirterek, ancak bu hasarların iyileşeceğini söyledi. Başhekim, tedavisi süren Tuncay’ın gelecek hafta taburcu edilebileceğini de ekledi.

Gül: Polis teyakkuzdaydı, önleyemedik

ABD Büyükelçiliği’ne bombalı saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken, ‘canlı bomba’ DHKP-C’li Ecevit Şanlı’nın yakınlarının ve 12 görgü tanığının ifadesi alındı. ABD Büyükelçiliði Hukuk Müþaviri Kevin Zolot, soruþturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Baþsavcýlýðý yetkilileriyle görüþtü. Büyükelçilik ayrıca ABD vatandaşlarına güvenlik konusunda uyarılarda bulundu. Saldırıyı terör örgütü DHKP-C’nin üstlendiğinin anımsatıldığı duyuruda, “DHKP-C; ABD, NATO ve Türkiye ’ye yönelik saldırılarına devam etme niyetinde olduğunu açıklamış ve büyükelçilik, DHKP-C’nin tehditlerini destekleyen güvenilir bilgiler almıştır” denildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sorular üzerine saldırıyı,“Maalesef terör örgütünün bir saldırı peşinde olduğuyla ilgili emniyet ve istihbarat teşkilatlarımız teyakkuzdaydı ve daima herkesi ikaz ediyorlardı. Ama maalesef önlenemedi ve bu saldırıyı gerçekleştirdiler” diye değerlendirdi.Büyükelçilik’te dün saldırıda ölen güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu için saygı duruşu da yapıldı.