Kötü hava denizi de çarptı

Kötü hava koşulları son üç günde altı deniz kazasına neden oldu. Geçtiğimiz cuma günü Boğaz'da bir gemi batarken, iki gemi çarpıştı, iki gemi de karaya oturdu.

İSTANBUL - Kötü hava koşulları son üç günde altı deniz kazasına neden oldu. Geçtiğimiz cuma günü Boğaz'da bir gemi batarken, iki gemi çarpıştı, iki gemi de karaya oturdu. Dün de Kartal'da bir kum kosteri karaya
oturdu. Son üç günde denizde meydana gelen kazalar şöyle:

  • İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışında ve yedi mil açıkta bulunan 139 metre uzunluğundaki kömür yüklü Kamboçya bandıralı 'Hera' isimli kuru yük gemisi battı. İkisi Ukraynalı, 17'si Bulgar 19 mürettebat kayboldu. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Barış Tozar, arama çalışmalarında bir sonuca ulaşılamadığını belirtti. Gemi sahibi Stephen Minchev de eşi ve oğluyla çalışmalara katıldı. Gemide 24 yaşındaki oğlu Martin de bulunan Minchev, dalgıç indirip, cesetleri ailelerine teslim etmek istediğini söyledi. Dalmak, hava elverişli olursa bir iki gün içinde mümkün olacak. Gemide 17'si Bulgar, 19 mürettebat vardı.
  • Rusya'dan Yunanistan'a giden Rus bandıralı 'Strontsiy' adlı kuru yük gemisi, İstanbul Boğazı girişinde şiddetli fırtına nedeniyle kıyıya sürüklenerek, Kilyos Aslanburnu mevkiinde karaya oturdu. Gemideki 11 denizci kurtarıldı.
  • Kuzey Kore bandıralı 'Lujin 1' adlı hurda demir yüklü gemi önceki gece yarısı Aslanburnu açıklarında sürüklenerek karaya oturdu. Geminin, konumu nedeniyle iyi durumda olduğu, 16 kişiden oluşan mürettebatının yardım istemediği bildirildi. Altı yırtılan geminin batmaması için önce
    onarım çalışmaları yapılacak.
  • Marmara Ereğlisi'nden, Ukrayna'ya gitmek üzere hareket eden Kamboçya bandıralı 'Atar' adlı yük gemisi, Boğaz transit geçişlere kapalı olduğu için Ahırkapı açıklarına demirlemek istedi. Gemi, manevra sırasında Rize'den, Hindistan'a gitmekte iken Ahırkapı açıklarına demirleyen St. Vincent bandıralı 'Cem Pioneer' adlı bakır yüklü bir başka gemiye yandan ve kıçtan çarptı. Her iki gemide hafif hasar oluştu.
  • Dün de içinde 11 mürettebat bulunan 'Mert 1' adlı kum kosteri, şiddetli fırtına nedeniyle Kartal Sahili Kumcular Mevkii'nde kontrolden çıkarak kayalıklara çarptı. Ardından karaya oturan 45 metre uzunluğundaki kosterin beş mürettebatı itfaiye ekiplerince kıyıya çıkarılırken, kaptan ile iki mürettebat ise 'Mert 1'in yüzdürülmesini sağlamak amacıyla gemide kaldı.