Köy altı yılda okuldan uzaklaşmış

VAN - Muradiye ilçesine bağlı Beydağı köyünde altı yıldır taşımalı eğitim gören 300 öğrencinin servisi Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin yeniden yaptığı mesafe ölçümünün ardından iptal edildi. Köy muhtarı Milli Eğitim görevlilerinin, ölçümü okula en yakın evden yaptığını savunarak “Köyün diğer ucundaki ev okula 4 kilometre uzaklıkta” dedi. 
Van’ın Muradiye ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Beydağı köyündeki ilköğretim öğrencileri, okulda yeterli derslik olmadığı için altı yıl önce Yumaklı Köyü İlköğretim Okulu’nda ‘taşımalı eğitim’ görmeye başladı. Ancak  bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen uzmanların yaptığı ölçümün ardından öğrencilerin servisleri iptal edildi.
Beydağı köyü muhtarı Adil Çobanöz, 300 öğrencinin yanlış ölçüm nedeniyle mağdur edildiğini, konunun çözüme kavuşturulması için yaptıkları müracaatlardan olumlu yanıt alamadıklarını söyledi: “Öğrencilerimiz bu yıl servislerin iptal edilince 4 kilometre uzaklıktaki okula gidemez oldu. Yeni ölçüm yapan uzmanlar okula en yakın evden ölçümü yapmaya başlamışlar. Bu ölçüm de bin 600 metre çıktığı için servis iptal edilmiş. Oysa dağınık bir yerleşim yeri olan köyün diğer ucundaki ev, okula 4 kilometre uzaklıkta, ölçümün de o evden yapılması gerekirdi. Servis kaldırıldığı için çocuklarımız hem terörden hem kurttan korkuyor. Karanlık erken çöküyor. Bu nedenle okula gidemiyorlar. Bunun sorumlusu Milli Eğitim’den gelen uzmanlardır. ”
Öğrenci velilerinden Ahmet Polat da taşımalı eğitimin iptal edilmesinin ardından öğrenci velileri olarak makamına gittikleri Kaymakam Metin Esen’in konudan haberdar edildiğini ancak bugüne kadar henüz sonuç alamadıklarını kaydetti. (aa)