Köy enstitüsünü öğrenciler diriltti

Köy enstitüsünü öğrenciler diriltti
Köy enstitüsünü öğrenciler diriltti

Başkentli öğrenciler Hasanoğlan Köy Enstitüsü?nü onardı ve tarlalarda çalıştı.

ANKARA - Köy Enstitüleri kapanalı 55 yıl oldu ama izleri ve duyulan özlem bitmedi. Öğrenciler, akademisyenler, eski mezunlar, Hasanoğlan’da buluştu ve imece usulüyle Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün ‘ruhuna’ dokundu.
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Ankara Şubesi’nin çağrısıyla bir araya gelen başkentli öğrenciler, ODTÜ Mezunlar Derneği meslek odaları ve çeştli dernekler, Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü yapıları çevresinde büyük bir imece başlattılar. Çoğunluğu üniversiteli gençlerden oluşan yaklaşık iki yüz kişilik ekip üç gün boyunca Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün çevresini düzenledi, birer köy enstitülü gibi yaşadı, temizlik yaptı, onarılacak yerlerini onardı, tarlada çalıştı.
Güne saat 07.00’de davul sesleriyle uyanarak başlayan katılımcıların birçoğu, Köy Enstitüsü öğrencilerinin Anadolu köylüleriyle tanıştırdığı çapa, dirgen, tırmık, kazma, kürek gibi aletlerle ilk kez orada tanıştı. Üç gün boyunca Hasanoğlan Anadolu Öğretmen Lisesi yerleşkesi içinde yer alan eski Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü yapılarının çevresinden çöp toplayan, ot yolan, toprak kazan katılımcılar arasındaki bir genç, duygularını şöyle dile getirdi: “Annem duysa, hayatta inanmaz.”
Etkinliğin ikinci bölümünde kültür, edebiyat, elişi, fotoğraf, ebru, seramik işliklerine dağılan gençler, burada hünerlerini, yaratıcılıklarını sergilediler. Yaptıkları çalışmaları haber yapmak için bir de gazete çıkardılar.
Akşam saatlerinde Köy Enstitüsü’nden kalmış amfitiyatroda buluşup tiyatro oyunları, müzik dinletileri, fotoğraf, belgesel gösterimleri düzenlediler. Köy Enstitüsü ruhunu korumak için söz veren katılımcılar, “İlk perdenin sonu” diyerek sonraki buluşmalara kadar vedalaştılar. (Radikal)