Köy köy öğrenci arıyorlar

Van'da, Gevaş Güzelkonak Yatılı İlköğretim'in öğretmenleri, köy köy dolaşıp kızların okula yollanmasına çalışıyor.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Gevaş ilçesindeki Güzelkonak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğretmenleri, kız çocuklarını okula kazandırmak için seferber oldu. Okula gönderilmeyen 125 öğrencinin yaşadığı köyleri tek tek gezen öğretmenler, ailelerden kız çocuklarını okula göndermelerini istedi.
Bu yıl 70 kızı okula kazandıran öğretmenler, gelecek yıl için de 55 kız öğrencinin okula gönderilmesi amacıyla şimdiden aileleri ikna etmeye çalışıyor.
Gevaş Güzelkonak YİBO'nun 20 öğretmeni köy köy, ev ev dolaşarak örnek bir çalışma sergiliyor. 2003-2004 eğitim yılı başında kaydı yaptırılıp okula gönderilmeyen 125 kız öğrenciyi tespit eden öğretmenler, tek tek aileleriyle görüşüp 70 aileyi ikna ederek kızların okula gönderilmesini sağladı. Önümüzdeki eğitim yılında geride kalan 55 öğrencinin de okula gelmesi için eğitim sezonunun son günlerinde bile boş durmayan öğretmenlerin aralarından seçtikleri dört kişilik temsilci, okul müdür yardımcısı Hüseyin Karaca ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Abid Arvas'la birlikte 16 köyü ev ev dolaştı.
'Masraflar devletten'
Köylere gidip, tarlada çalıştırılan kızları ve ailelerini ziyaret eden öğretmenler, aileleri, çocuklarını yatılı okula göndermeleri halinde para harcamayacakları konusunda bilgilendiriyor. Öğretmenler, "Size, okula yardım edin demiyoruz. Devlet yatılı okulda okuyan öğrencisinin yemeğini, yatağını, kıyafetini, kitabını ve aylık harçlığını veriyor. Bize imkânsızlıkları bahane göstermeyin. Kızlarınızı okula gönderin" diyerek, iknaya çalışıyor.
Gevaş Kaymakamı Şahin Arsal, kız çocuklarının okula gönderilmemesinin tüm toplumu ilgilendirdiğini söyledi. Arsal, "Topyekûn seferberlik isteyen bir konu. Biz eğitime birinci derecede önem veriyoruz. Çünkü problemlerin kaynağında eğitimsizlik ve cehalet yatıyor" dedi.