Köy Michael Jackson için mevlit okuttu

Köy Michael Jackson için mevlit okuttu
Köy Michael Jackson için mevlit okuttu

Micheal Jackson ın resminin bulunduğu tişörtler giyen köylüler, sanatçının heykelini de dikecek. fotoğraf: MEHMET HALiS iş / dha

MARDİN- Midyat ilçesine bağlı Habsunnes köyünde oturan ve geçen yıl hayranı oldukları Michael Jackson için gıyabında cenaze namazı kılan Mıhellemiler, Mıhellemice, Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce kaside ve ilahilerin yer aldığı mevlit okuttu.
Habsunnes Köyü’nde bulunan ‘Mıhellemi Dinler, Diller ve Medeniyetler Arası Diyalog Derneği’ tarafından organize edilen etkinlikler bir hafta sürdü.
Etkinliklere katılanlara Michael Jackson’un ‘Ay yürüyüşü’ hareketinin basılı olduğu tişörtler dağıtıldı, dernek binasında Jackson’un beğenilen slow şarkıları eşliğinde, yaşamını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.
Son günde Mıhellemice, Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce mevlit okutuldu. Mevlite katılan yaklaşık 1000 kişiye üzerinde Türkçe, ‘Allah Seni Korusun’, ‘Seni asla unutmayacağız’, İngilizce ‘God be with you’, Kürtçe ‘Em te jı bir nakin’ ve Arapça ‘Allah ikun meık’ yazıları bulunan tişörtler dağıtıldı. Mevlit kapsamında 3 keçi ve 5 koyun kesilip, misafirlere yöresel yemekler ikram edilirken, Mevlitli anma etkinlikleri Michael Jackson’un danslarını içeren konseri ile sona erdi. Mıhellemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan “Halkımızdan gelen yoğun istek üzerine mevlidin gelenekselleştirilmesi ve anıtının dikilmesini kararlaştırdık” diye konuştu. (dha)