Köy minibüsleri yasaklanınca, esnaf kepenk kapattı

Köy minibüsleri yasaklanınca, esnaf kepenk kapattı
Köy minibüsleri yasaklanınca, esnaf kepenk kapattı
Sivas'ta İl Trafik Kurulu köy minibüslerinin kent içerisine girmesini yasaklayınca, bu sayede kazanç elde eden bazı esnaf kepenk kapatarak kararı protesto etti. Esnafa minibüsçüler de destek verdi.

RADİKAL - Sivas'ta il trafik kurulu kararı doğrultusunda şehir trafiğini rahatlatmak amacıyla köy minibüslerinin şehir merkezine girmesi yasaklandı. Minibüslerin yolucuları sadece köy garajından indirip bindirmesiyle birlikte Küçükminare Mahallesi, Dikilitaş Caddesi üzerinde bulunan esnaf yapamaz hale geldi. Satış yapamadan dükkan kapatmaya başladıklarını iddia ederek esnaf karara tepki gösterdi.

Seslerini duyurmak isteyen esnaf kararı protesto ederek kepenk kapatıp imza kampanyası başlattı. Yaklaşık 150 imza toplayan esnaf dilekçelerini belediyeye vererek karardan vazgeçilmesi için başvuruda bulundu. Şehir içine giren köy minibüsü şoförlerine de alınan karar doğrultusunda 88 lira para cezası kesilmeye başlandı. Esnafın protestosuna köy minibüsçüleri de destek verdib. Uygulamadan vazgeçilmemesi halinde eylemlerin büyüyeceği belirtildi.

"MÜŞTERİMİZ KÖY HALKI"

Merakum Bölgesi'ndeki köylere ait minibüslerin şehir içine alınmaması ile büyük zarara uğradıklarını kaydeden Dikilitaş esnafından Süleyman Ceren, "Bu civardaki esnafın müşterisi yıllardır köylüdür. Bizim şehir içinden müşterimiz azdır, köylü müşterimiz vardır. Köy arabalarının yasaklanması bizi mağdur ediyor. Çoğu esnafımız bu yasaktan dolayı siftahsız dükkan kapatıyor. Başkanımız daha önce bunu yasakladı ama seçim öncesi bu sorunun çözüleceği sözünü verdi. En azından köy arabalarının sabah indirme, akşam da yolcu alma üzere bize izin verileceğine söz verdi. Biz başkanımızın sözünde duracağından eminiz, yerine getirecektir. Bizim köy halkımız ekonomik gücü çok yüksek bir köy halkı değil, vatandaş köy arabasının geliş, gidiş ücretini zor veriyor. Buraya gelip köy garajından buraya araba ücreti ödemek gücü yok. Bizimde şehirden müşterimiz yok. Bu sıkıntının çözülmesini talep ediyoruz" dedi.

Esnaftan İbrahim Coşkun ise, "Buradaki amacın şehir trafiğini rahatlatmak olduğunu söylüyorlar. Buranın şehir trafiğini sıkıştırdığı söylüyorlar fakat bir köy minibüsü on esnafın malını alır. Türkiye 'nin hiçbir vilayetinde böyle bir uygulama olmazken neden Sivas'ta yapılıyor. Herkes biliyor ki küçük esnafın cebi dolmazsa büyük sanayicinin cebi dolmaz" diye konuştu.
DHA-Yasin KIRAS


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Türkiye

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Köy

  ,

  Para

  ,

  Protesto

  ,

  Araba

  ,

  İddia

  ,

  lira

  ,

  ,

  esnaf