Köyde 25 yıldır elektriksiz yaşıyorlar

Köyde 25 yıldır elektriksiz yaşıyorlar
Köyde 25 yıldır elektriksiz yaşıyorlar
Milas İlçesi'ne 27 kilometre uzaklıktaki İlahmetli Mahallesi, 25 yıldır elektrik getirilmesini bekliyor
OKTAY ÇAYIRLI

MUĞLA - Milas’ta 25 yıldır elektriksiz yaşayan köylüler var. Köylüler, cep telefonları olduğunu, ancak şarj edecek elektriklerinin bulunmadığını belirterek, “Bu çağda yaşadığımız şu duruma bir türlü anlam veremiyoruz” diyerek, isyan etti.
200 haneli, 641 nüfuslu Ortaköy'ün İlahmetli Mahallesi'nde 25 yıldır elektrik yok. Köyün diğer kısımlarında ise yetersiz kalan iki trafo nedeniyle sık sık voltaj düşüklüğü yaşıyor, elektrik kesintileri meydana geliyor. Bugüne kadar radyolarını pille çalıştıran, aydınlatma için gaz lambası ve mum kullanan, hatta cep telefonlarını bile bağlı bulundukları Ortaköy'de şarj eden İlahmetli Mahallesi sakinleri, bugüne kadar dertlerini bir türlü kimseye anlatamadı. Beş yıl önce göreve gelen Ortaköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Aral, köylerine elektrik gelmesi için Enerji ve Tabii Kaylnaklar Bakanlığı'na, Başbakanlığa, Kaymakamlığa ve Valiliğe 20'ye yakın dilekçe verdi. Ancak, bir sonuç alamadı. Yetkililerin ilgisizliğinden yakınan Muhtar Mehmet Aral, “Sık sık düşen voltajlar nedeniyle köyümüzdeki Kayabaşı, Olukbaşı, Çamlıyurt, Çallı, Akkovanlık ve Ortaköy'den taşımalı olarak gelen yaklaşık 350 öğrencinin eğitim gördüğü ilköğretim okulunun kaloriferleri kullanılamıyor. Elektiriksizlikten buzdolabı kullanamadığımız için Sağlık Ocağı'nda ilaçlarımız bozuluyor. Köydeki, bazı elektrik direkleri neredeyse devrilecek. Bakıma alınması gerekiyor. Köyümüzün İlahmetli Mahallesi'nde ise hiç elektrik yok” diyerek, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.
Köylerine elektrik getirilmesini sağlamak için 5 yıldır uğraştığını belirten Muhtar Aral, “2004 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ilçemize geldiğinde kendisine durumu aktardım. 2005 yılında köyümüzü ziyaret eden AKP eski Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu'na da elektrik sorumuz olduğunu söyledim. Sayın bakanımız o zaman gerekli birim amirleriyle yapmış olduğu telefon görüşmesi sonrasında elektriğin bağlanacağını, AKP eski Milletvekili Terzibaşıoğlu ise 2006 yılında sorunun çözüleceğini söyledi. Konunun çözüme kavuşturulması için dilekçelerle Başbakana, diğer bakanlara da ulaşmaya çalıştım. Dilekçe, gönderdikten sonra TEDAŞ Muğla İl yöneticileri sorunla ilgili gerekli belgeleri benden istediler. Son olarak 20 bin TL ödenek ayrılarak 2008 yatırım programına alındığını duydum. Ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen halen elektrik sorunumuzun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Mağduriyetlerinin giderilmesi için TEDAŞ yetkililerine il özel idareden ödenek çıkarılması yönünde teklifte de bulunduğunu da vurgulayan Aral, ancak, sorunlarının gözardı edildiğini söyledi. Köylüler ise bu çağda elektriklerinin olmamasına anlam veremediklerini ifade etti.
AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. Milas Müdürü Ali Karabıyık ise İlahmetli Mahallesi'yle ilgili gerekli yazışmaları yatıklarının altını çizerek, “Fakat yatırım programına alınıp, alanmadığına dair henüz birşey bize ulaşmadı. Köyün trafo ve diğer elektrik sorunları ile ilgili ise muhtar bize henüz başvurmadı. Muhtarla görüşüp, görevli arkadaşları göndereceğim” dedi.(dha)