Köyde dehşetin adı 'Şafak'...

Köyde dehşetin adı 'Şafak'...
Köyde dehşetin adı 'Şafak'...

Bir buçuk yıl önce köyde Şafak ve Ayşe?nin düğünü vardı. Aslında Şafak (ortada) Ayşe?yi kaçırmış, daha sonra babanın ?Kızım gelsin, evden gelinlikle çıksın? isteği üzerine düğün yapılmıştı. Bu fotoğraftaki kız tarafından İlknur, Zülfiye, Havva, Ayşe, Hüseyin ve Aydın Köroğlu (soldan) öldü. Ayşe?nin beş aylık oğlu Doğu?ya şimdilik babaannesi bakıyor.

Terk edilen Şafak Köksal, önce ormanda pusu kurup eşinin anne babası ve iki ablasını öldürdü, sonra evlerini basıp karısını ve erkek kardeşini vurdu...

22 yaşındaki katil zanlısı Şafak Köksal, eşi ve ailesini bir bir kurşuna dizdi: Altı ölü
ZONGULDAK - Adı Şafak, 22 yaşında. Askerliğini Hakkâri’de yapıp geldikten üç gün sonra köyden Ayşe’yi kaçırdı. Hamileyken bile dövdüğü söylenen eşinden bir oğlu oldu, adını ‘Doğu’ koydu. Önceki akşam eşi, kayınpederi, kayınvalidesi, iki baldızı ve bir kayınbiraderini öldürdükten sonra köy kahvesine gidip, bir sandalyeye ilişti... 
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Çayır köyünü olduğu kadar tüm Türkiye’yi şaşkına çeviren katliamın zanlısı Şafak Köksal, 1987/1 tertip olarak askere gitmişti. Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde askerliğini yapmıştı. Şafak, bir buçuk yıl önce terhis olup köyüne döndü. Sadece üç gün sonra da köyden Ayşe adlı yaşıtı bir kızı kaçırdı. Ayşe’nin babası Hüseyin Köroğlu haber gönderip, “Evlenmenize izin vereceğim. Kızım gelsin, evden gelinliğiyle çıksın” dedi. Eller öpüldü, düğün yapıldı. Şafak’ın anne babasının yaşadığı evin alt katına yerleştiler. 

Ayşe suç duyurusu yapmıştı
Ancak köylülerin anlatımına göre Şafak’ın anne babası, Ayşe’yi kabullenememişti. Kızın açık giyindiğini söylüyorlardı. Çiftin arasındaki problemler artarken, Şafak eşini dövmeye başladı. Zaman zaman vücudundaki morluklarla dolaşan Ayşe hamile kaldığında bile dayaklar durmadı. Beş ay önce oğulları doğdu. Doğudaki askerliğini unutamayan Şafak, oğluna ‘Doğu’ adını verdi. Çocuklarının doğumu da aralarındaki sorunları halledememişti. Bir ay önce yine kocasından dayak yiyen Ayşe oğlunu da alıp baba evine gitti.
Şafak ısrarlarına rağmen Ayşe’yi eve dönmeye ikna edemedi, gerginlik arttı. Ayşe’nin amcasının eşi olan Selma Köroğlu’nun verdiği bilgiye göre son dayağın ardından Ayşe’nin ailesi durumu jandarmaya bildirdi. Karakola gittiler, Ayşe kocasının kendisini öldüreceğine dair suç duyurusunda bulundu.  Ancak Şafak telefonda  “Senin aileni öldüreceğim” diye tehdit yağdırmaya başladı.
Ayşe’nin babası Hüseyin Köroğlu, önceki akşam 19.30 sıralarında eşi Havva ile kızları Zülfiye ve İlknur Köroğlu’yla birlikte Çayır köyü yakınındaki kendilerine ait kömür ocağından dönerken, ormanlık alanda pusuya düştüler. Şafak, yollarına büyük bir odun koyarak ailenin kullandığı kamyonun geçişini önledi. İki kız kardeş odunu almak için dışarı çıktıklarında eniştelerinin silahından çıkan kurşunlarla öldüler. Şafak hemen ardından da anne babayı kurşun yağmuruna tuttu. 45 yaşındaki Köroğlu çifti ile 24 ve 26 yaşlarındaki iki kızı da olay yerinde öldü. Daha sonra evine giden saldırgan, anne babasına cinayeti anlattı, “Ben evlerine Doğu’yu almaya gidiyorum” dedi. Anne baba hemen Ayşe’yi arayıp durumu anlattı. 

Kapıyı kilitleyip bekledi...
Ayşe evde 20 yaşındaki erkek kardeşi Aydın’la birlikteydi. Hemen yanına bir tüfek alıp kapıları kilitledi. Az sonra eve gelen kocasına kapıyı açmadı ancak Şafak kapıyı kırıp içeri girdi ve hem eşine hem de kayınbiraderine kurşun yağdırdı. Evde bulunan çocuğunu alıp anne babasının yanına götüren 22 yaşındaki katil, jandarmayı arayıp kendisini ihbar etti, ardından köy kahvesinin yolunu tuttu. Jandarma kendisini yakalamak için geldiğinde, çay içiyordu.
Şafak Köksal, ilk ifadesinde katliamı, kendisine çocuğunun gösterilmediği ve eşinin ailesi tarafından hor görüldüğü için yaptığını söyledi: “Eşimle uzun süredir ailevi problemler yaşıyorduk. Eşim ailesinin yanına gidince, çok sevdiğim çocuğumu bana göstermemeye başladılar. Ben de buna dayanamadım” dedi.
Ailenin madenci olan bir oğlu evde bulunmadığı için katliamdan kurtulurken köy dün dehşet içindeydi.  Zanlının akrabası Ziya Çimen, askerden geldikten sonra Şafak Köksal’ın “Benim askerde sekiz tane leşim var” diyerek övündüğünü ve askerlikte başarısından dolayı takdirname aldığını anlattığını söylüyordu. Zanlının  arkadaşı Sezgin Altunay da Şafak Köksal’ın Hakkâri Yüksekova’da askerlik yaparken, 12 askerin şehit düştüğü Dağlıca baskınında PKK’yla çatıştığını söylediğini aktardı.
Amca İbrahim Köksal da yeğeninin   vatani görevinin ardından psikolojisinin biraz bozulduğunu söyledi. 

Bir tüfek, iki tabanca
Katil zanlısı, gözaltına alınan babası ve kardeşiyle birlikte İl Jandarma Komutanlığı’na gönderildi. Zanlının olayda bir adet av tüfeği ve iki adet tabanca kullandığı belirlenerek, cinayet yerlerindeki incelemelerde 12 adet 12’lik boş av tüfeği kartuşu, dört adet 12’lik dolu av tüfeği kartuşu, 12 adet boş kovan ve dokuz adet dolu tabanca fişeği bulunduğu bildirildi. Ayşe Köksal’ın da üzerinde de bir av tüfeği çıktı. (dha, aa)