Köyde klasik müzik konseri

Köyde klasik müzik konseri
Köyde klasik müzik konseri
Mersin'e bağlı Doğlu Köyü'nde köylüler hazırladıkları ziyafetin ardından, klasik müzik konseri dinlediler

MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDOB) sanatçıları, opera ve baleyi halka sevdirmek amacıyla başlattıkları proje kapsamında bu kez, merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Doğlu Köyü’nü ziyaret etti. Sanatçılar, önce köylülerle birlikte büyük kazanlarda yemek pişirdi, ikramın ardından köy meydanında konser verdi. Köylüler, bu etkinlikle hayatlarında ilk kez arya dinledi.
MDOB sanatçıları, merkez Mezitli İlçesi’ne bağlı Toroslar’ın eteğindeki 70 haneli 656 nüfuslu Doğlu Köyü’ne vatandaşlarla buluştu. Mezitli Kaymakamlığı’nın organizasyonu ile köye giden MDOB sanatçılarından Soprano Sevil Erçak, Bas Erdem Özdemir ve Tenor Okan Fidan, Baş Piyanist Dr. Ahad Askerov, kendilerini karşılayan ve yemek hazırlayan köylü kadınların yanına giderek, kazanların başına geçti. Burada kazanlardaki yemeklerin pişirilmesine yardım eden sanatçılar, köylülerin ikramından mutluluk duyduklarını söyledi.

Sanatçılar, ardından köy meydanına geçip, hazırlanan sahnede, Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu ve köylü vatandaşlara sanatlarını icra etti. 7’den 77’ye köylüler meydanı doldururken, Baş piyanist Dr. Ahad Askerov, opera, arya, bale ve solist sanatçıları hakkında bilgi verdi. Ardından piyanonun başına geçen Askerov’a, Tenor Okan Fidan, Soprano Sevil Erçak ile Bas Erdem Özdemir eşlik ederek, Türk klasik eserleri seslendirdi.

Etkinliği büyük ilgiyle izleyen köylüler de canlı performans sırasında sanatçıları bol bol alkışladı. Kiminin televizyon ekranlarında gördüğü gösterilerin, köy meydanında gerçekleşmesinden büyük bir keyif alan köylüler, unutulmaz bir gün yaşadı. Sanatçıların sürekli gelmesini isteyen köylüler, ilk kez canlı konser dinlemenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

MDOB Müdürü Hasan Alptekin, geçtiğimiz yıllarda Mersin merkezde gerçekleştirdikleri etkinliklerini, köylere taşıdıklarını, bundan da büyük keyif aldıklarını söyledi. Alptekin, salon dışında yaptıkları konserlere ve gösterilere büyük bir önem verdiklerini belirterek, “Kentte büyük bir özveri ile temsiller yaparken, köylerde yaşayan sizleri de ihmal etmiyoruz. Sizin yanınıza gelerek hem çocuklarınız geleceğin seyircisi ve sanatçısı olması için destek veriyoruz, hem de sizleri salonlarımızda, temsillerimizde görmek istiyoruz. Bunun içinde çeşitli organizasyonlar yaparak sizleri Mersin’deki temsillerimize de götüreceğiz” dedi. (dha)