Köyde organik kalkınma yabancı akınına yol açtı

Organik tarıma geçerek kalkınan Tekelioğlu köylülerine doğadan bir teşekkür de turizm yoluyla geldi. Salihli ilçesindeki Tekelioğlu Köyü geçen yıl 17.4 milyon YTL tutarında organik ürün ihraç ederken 'Kırsal Turizm Projesi'yle de yabancı turistlerin akınına uğradı.

MANİSA - Organik tarıma geçerek kalkınan Tekelioğlu köylülerine doğadan bir teşekkür de turizm yoluyla geldi. Salihli ilçesindeki Tekelioğlu Köyü geçen yıl 17.4 milyon YTL tutarında organik ürün ihraç ederken 'Kırsal Turizm Projesi'yle de yabancı turistlerin akınına uğradı.
Gölmarmara Gölü kıyısındaki köyde 1989'da devlet ve özel sektör teşvikiyle organik tarım çalışmalarına başlandı. Köyde yetiştirilen 90 çeşit organik tarım ürünü, ihracat firmaları aracılığıyla başta ABD, Almanya, İngiltere ve Japonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmeye başlandı. 1997 yılında 195 ton olan üretim 2006 yılında 3 bin 33 tona ulaştı ve aynı yıl 17.4 milyon YTL'lik ihracat gerçekleşti. Tekelioğlu Köyü, ihracatçı firmaların yönlendirmesiyle kırsal turizmle de ilgilenmeye başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Avrupa Birliği'nin desteğiyle yürüttüğü 'Kırsal Turizm Projesi'yle köy yabancı turist akınına uğradı. Muhtar Ali Şener, bu sayede köyden kente göçün tersine döneceğini de belirterek, "Ürünümüzü alıp yurtdışına satan firmalar bu ülkelerden köyümüze turlar düzenliyor ve turistler organik tarım uygulamalarını yerinde görüyorlar" dedi.